Откако Apple овозможи праќање бесплатни пораки преку iMessage во iOS 5, фрефенцијата на пратени кратки текстуални пораки почна да опаѓа. Штом повеќе луѓе го надоградија својот стар iOS во iOS 5 за да се овозможи користење на iMessage, и штом доволно луѓе купија iPhone 4S со веќе вграден iOS 5, бесплатните пораки се покажуваат како […]

Прочитај повеќе

Експерименталната 1.3.4 верзија на Dropbox има вклучена опција која ја скенира камерата, телефонот или SD картичката за содржина која ја автоматски складира на веб, односно на „облакот“. Бидејќи е во тест фаза опцијата функционира само на Windows, не и на некои верзии на Linux или Mac 10.4. Со опцијава Dropbox сe придружува на многуте сервиси […]

Прочитај повеќе

Аpple објави нова верзија на iOS, 5.0.1, со која личниот асистент Siri не е екслузивен само за новиот iPhone 4S. Сега може легално да се активира и на iPhone 4, твитна МuscleNerd кој е познат хакер на iOS уреди. Во новиот iOS 5.0.1 фајловите кои беа претходно енкриптирани и кои служеа за портирање на Siri, […]

Прочитај повеќе

Софтверскиот гигант Adobe за прв пат откри официјална Adobe Reader апликација за мобилниот оперативен систем на Apple, iOS. Апликацијата е веќе достапна за бесплатно преземање од продавницата за апликации на Apple. Со овој Adobe Reader сега без проблем ќе може да се гледаат PDF документи на било кој iOS уред. Користејќи ја iOS верзијата на […]

Прочитај повеќе

Компанијата за мобилна аналитика Localytics објави извештај во кој стои дека новиот мобилен оперативен систем на Apple, iOS 5, кој е достапен само 5 дена, веќе го има на 33 отсто од сите iOS уреди. Од оваа процентуална застапеност може да се заклучи дека новиот iOS 5 е веќе достапен на еден уред од три […]

Прочитај повеќе

Главниот човек на Twitter, Дик Костело, на конференцијата Web 2.0 во Сан Франциско откри дека оваа друштвена мрежа веќе има 100 милиони активни корисници, половина од кои се логираат скоро секој ден. Тој исто така изјави дека дневно се споделуваат околу 250 милиони твитови, што е далеку повеќе од почетокот на оваа година, кога беа […]

Прочитај повеќе

Apple ја претстави новата верзија на мобилниот оперативен систем, iOS 5, која изобилува со куп новини, околу 200 подобрувања, за корисниците на iPhone, iPod и iPad. iOS 5 сега го вклучува iCloud сервисот кој ги синхронизира содржините на уредот, пример, ако симнете песна на еден уред истата песна ќе биде префрлена и на друг. iCloud […]

Прочитај повеќе

Подолу е видео од час и триесет и седум минути од целата Let’s Talk iPhone презентација која се одржа вчера. Презентацијата ја отвора новиот извршен директор на Apple, Tим Кук, кому ова му е прво презентирање на новите уреди по повлекувањето на легендарниот Стив Џобс. Како што очекувавме, г. Кук не го замени Стив Џобс, […]

Прочитај повеќе

Нема нов дизајн, нема нов поглем екран, нема iPhone 5. Наместо сите тие очекувања, Apple го претстави новиот iPhone 4S кој има доста подобрени хардверски можности, скоро два пати побрз процесор, и седум пати подобрена графика од претходниот модел. Ова сигурно ќе им се допадне на многу гејмери и на многу програмери кои ќе ги […]

Прочитај повеќе

Новиот iPhone 5 или 4S, зависно кое име ќе му го даде Apple, ќе се појави во септември, и според традицијата на Apple ќе биде претставен заедно со iOS 5 оперативниот систем на кој што ќе работи телефонот, пишува Bloomberg повикувајќи се на анонимни извори кои се блиски со плановите на компанијата.

Прочитај повеќе

Instagram за iPhone надмина 5 милиони корисници, односно 625.000 корисници по месец откако постои апликацијата. Преку стартапот во осумте месеци од кога е стартуван се има споделено 95 милиони фотографии, по 860.000 на ден. Aпликацијата за споделување и модифицирање на фотографии има по 1.25 милион корисници за секој вработен во Instagram, односно стартапот има само 4 вработени.

Прочитај повеќе

Не само со Twitter, новиот мобилен оперативен систем на Apple, iOS 5, ќе има интеграција со Facebook, Flickr, LinkedIn и MySpace, пишува AllThingsD кои го откривија ова од девелоперска верзија на системот, од страната за контакт информаци од каде се излистани друштвени мрежи.

Прочитај повеќе