На човековото тело му се потребни 8.000 чекори секој ден, иако јас во вообичаените денови поминувам едвај 500. Ова е поразителнитот заклучок од моето тестирање на паметната алка на Xiaomi Band 1S. За целата рецензија, кликнете тука.

Прочитај повеќе

На човековото тело му се потребни 8.000 чекори секој ден, иако јас во вообичаените денови поминувам едвај 500. Ова е поразителнитот заклучок од моето тестирање на паметната алка на Xiaomi Band 1S. Преносните уреди се хит во светот. Само за една година пазарот ги дуплираше нарачките на уредите од Fitbit, Xiaomi како паметниот часовни на […]

Прочитај повеќе

Alta е најновата фитнес алка од Fitbit, која сепак не е наменета за фитнес фанатиците, туку за обичните корисници. Најверојатно токму поради ова, за разлика од останатите паметни алки на Fitbit, Alta е дизајнирана поубаво и поедноставно. Цената на Alta e 130 долари, а уредот е веќе достапен во претпродажба. Алката може да брои чекори […]

Прочитај повеќе

Доколку сакате да видите како ќе изгледа иднината, не треба да ја барате во Силиконската Долина, најдобро е да си резервирате карта до Орландо и да го посетите Disney World, вели Wired. Најголем дел, ако не и сите од пријатните изненадување, доаѓаат поради aпликацииите на Disney и интеграцијата со паметната алка Disney MagicBand. „Доколку ја […]

Прочитај повеќе

Microsoft Bend e паметна алка која, од тоа што може да го заклучиме од прегледот на сајтот на Lumia, е фитнес додадок кој може да се поврзе со Windows Phone и да собира статистика за корисникот. Bend не претендира да го следи трендот и да биде паметен часовник, туку единствено е додаток кој на корисниците […]

Прочитај повеќе

По Apple и Google, и Microsoft побрза да додаде своја здравствена платформа. Microsoft Health е сервис во облакот каде корисниците и индустријата ќе си ги складираат здравствените и фитнес податоци. Апликацијата ќе биде достапна на трите најпопуларни мобилни платформи Android, iOS и Windows Phone. Microsoft Health ќе наликува на сличните услуги од Google и Apple, […]

Прочитај повеќе

Adidas ја најави паметната алка Adidas Fit Smart која корисниците можат да ја користат во текот на вежбањето како личен тренер. Алката овозможува корисниците едноставно да проверат колку калории трошат, колкав им е пулсот, темпото на вежбање, поминати километри и слично. Adidas Smart Fit постојано ја мониторира работата на срцето, притоа прикажувајќи го интензитетот на […]

Прочитај повеќе

Pavlok е чуден уред кој со електро шокови ќе ги натера корисниците да се откажат од лошите навики или да стекнат нови навики, јави Engadget. Паметната алка овозможува на пример еднаш да го одложите алармот, но на второто одложување ќе предизвика електро шок. Лентата овозможува и социјализација, па на партнерот со кој заедно вежбаат ќе […]

Прочитај повеќе

И Huawei се приклучи на компаниите кои ќе се обидат да го заземат пазарот на преносни комјутери. За разлика од останатите производители на паметни телефони кои најавуваат или презентираа часовници, Huawei ќе излезе со паметна бразлетна, јавува Engadget. TalkBand B1 е комбинација од бразлетна и комуникатор/слушалка. Лентата доаѓа со 1,4 инчен флексибилен OLED екран и […]

Прочитај повеќе

Тајванскиот HTC планира да го претстави својот прв паметен часовник на Mobile World Congress во Барселона кој започнува следната недела. Часовникот ќе биде прв од три паметни уреди кои ќе бидат поврзани со телефоните преку Bluetooth. Според Bloomberg, паметниот часовник на HTC ќе биде базиран на Qualcomm Toq паметниот часовник кој се продава за околу […]

Прочитај повеќе