Kои настани и новости ја одбележаа гејмерската индустрија неделава? Добредојдовте во најновиот извештај за вашето омилено хоби, седумдесет и трето издание. Vampyr идната RPG игра на студиото зад Life is Strange, ќе може да се игра во сета графичка слава, само доколку имате Intel Core i7-3930K процесор, 16 GB RAM и GeForce GTX 970. Далеку […]

Прочитај повеќе

За многумина, добра компјутерски игра е следниот еволутивен чекор за паралелно впивање книга, музика и филм. Производот кој произлегува од ваквата фузија го издигнува консументот на ниво кое знае да понуди еуфорична состојба значително поголема од индивидуалното изложување на само една форма. Токму поради ова, во моментот кога ќе завршите одредена игра, сосема е очекувано […]

Прочитај повеќе

Од нашата листа за најочекувани игри за месец септември веќе излегоа четири игри, а доколку не сте по креативно ликвидирање зомби чудовишта (Dead Rising), издигањето и паѓањето на човечкиот интелект (BioShock: The Collection), нови фудбалски авантури (Pro Evolution Soccer 2017) или раната верзија на една од најдобрите RPG остварувања (Divinity: Original Sin 2), ви подготвивме и […]

Прочитај повеќе

Илон Маск вели дека видеоигрите му помогнале да се заинтересира во технологијата. Основачот на иновативните PayPal, SpaceX и Tesla Motors, во интервју дадено на радио-шоуто на физичарот Нил Дегрис-Тајсон, Startalk, за првпат дел од заслугата за својот успех им ја припиша на видеоигрите. Сега, иако е зафатен со идеи за одење на Марс, креирање ракети […]

Прочитај повеќе

Студиото Irrational Games, познато по BioShock серијалот, ненадајно одлучи да престане со работа. Изненадувањето е уште поголемо бидејќи огромен број од фановите на играта ja прогласија токму BioShock Infinite за најдобар дел од серијалот. Петнаесет члена и лидерот Кен Левин одлучија да го затворат студијото и да направат помал тим со кој ќе работат на […]

Прочитај повеќе