Уште не сме ги виделе AMD Polaris графичките картички за ентузијасти, а компанијата веќе ја најавува новата архитектура. За оваа пригода компанијата имаше видео и тајмер кој одбројуваше до презентацијата. Последната секунда од тајмерот истече на почетокот на CES, а компанијата веќе откри дел од можностите на Vega. Новите графички од AMD можеби се потврда за […]

Прочитај повеќе

Почетокот на годината е резервиран за еден од најголемите саеми за техника и електроника. CES (Consumer Electronics Show) кој се одржува секоја година во Лас Вегас, Невада во САД. Настанот во просек е посетен од над 150.000 луѓе и изложувачи и оваа следната година нема да биде исклучок и веднаш по новогодишните празници ќе имаме […]

Прочитај повеќе

Nvidia ги претстави новите GTX 1050 графички картички. Она што изостанува се „founder“ верзиите на овие уреди, но најавени се GTX 1050 и GTX 1050 Ti од повеќе производители. Графичките картички се наменети за 1080p гејминг искуство слично како и конкурентските RX 460 и RX 470 од AMD. За сите освен за најоптoварувачките игри графичката е сосем […]

Прочитај повеќе

Nvidia најави дека новите GTX 1060, 1070 и 1080 ќе ги заменат 970M, 980M и 980. Новите графички не само што се подобри туку и лаптопите ќе бидат поевтини. Центата на лаптоп кој ќе биде VR-ready, сега ќе падне на 1.400 долари, јави Tomshardware. Со новите графички картички Nvidia ја избриша „М“ ознаката, тврдејќи дека мобилните […]

Прочитај повеќе

Nvidia не е подготвена да се откаже од пазарот на графички картички со подостапна цена. По издавањето на GTX 1080 и 1070 кои се наменети за најпробирливите корисници, Nvidia ја претстави Geforce GTX 1060. Новата графичка картичка ќе биде некаде на средината, и по перформансите и по цената, a ќе се натпреварува со RX 480. […]

Прочитај повеќе

Новата графичка картичка на AMD, Radeon RX 480, и официјално е достапна во продажба, за жал сè уште нема најава за ценaта и достапноста во Македонија, но најголемите портали веќе излегоа со своите „први прегледи“ за картичката. Radeon RX 480 е првата со архитектура Polaris, а доаѓа во два модела: еден со 4GB RAM, достапeн […]

Прочитај повеќе

Логично е да очекувате дека цените на претходните модели ќе паднат, откако Nvidia и AMD неодамна ги претставија своите нови графички картички. Но, овој пат разликите во цената и перформансите е толку голема што вреди да се причека. За сите кои се подготвени да потрошат повеќе, добра вест е дека GTX 1080 и GTX 1070 […]

Прочитај повеќе

По Nvidia GTX 1080 која ја прогласивме за гејминг чудовиште, Nvidia ја претстави и втората графичка каричка направена со 16 nm архитектура Pascal. Првите две картички се наменети за поголемо оптоварување, и иако новата картичка иако е послаба од 1080, сепак без проблем ги надмина бенчмарк тестовите на Titan и GTX 980 Ti. Единствената графичка […]

Прочитај повеќе

За следната недела единствениот конкурент на Nvidia, AMD најави презентација во живо. Според најавата компанијата ќе го претстави конкурентот на Nvidia 10xx серијата, седмата генерација на AMD A-серија процесори и Polaris архитектура. Засега нема премногу други податоци околу што друго ќе биде презентиранo, но на презентацијата на Polaris архитектурата, компанијата најави дека првите графички картички ќе […]

Прочитај повеќе

Nvidia ги презентираше Geforce GTX 1080 и 1070, новите графички картички со Pascal архитектура, кои според најавите ќе бидат побрзи и поевтини од Titan X, што е одлична вест за сите гејмери. Новата картичка е толку брза што ги надминува и перформансите на две GTX 980 графички во SLI, јави PC World. Графичкиот процесор на […]

Прочитај повеќе

Gigabyte го презентираше својот нов сет за графички картички WaterForce, или ако сте љубител на генерички имиња GV-N980X3WA-4GD, кој е сет од три GeForce GTX 980 графички картички поврзани во SLI кои се фабрички оверклоукувани. Сетот доаѓа со 4GB 256-битна GDDR5 и процесор на 1228MHz односно 1329МHZ во „boost“ мод, и има Flex Display технологија […]

Прочитај повеќе

EVGA, компанијата која произведува ребрендирани Nvidia картички и Intel матични плочи, сега е креатори на најбрзата графичка карта во светот. Станува збор за EVGA GTX 780 Ti која оверклокувана работи на фрекфенција од 2025 MHz, што овозможува перформански кои претставуваат нов рекорд на 3DMark тестовите, пишува Tom’s Hardware. Рекордот го поставиjа двата најпознати експерти во […]

Прочитај повеќе