Facebook најави видео разговор на Facebook Messenger, претварајќи ја оваа апликација во сериозен конкурент на Skype, иако судејќи по бројот на корисници Messеnger има завидни 600 милиони корисници. Најголема предност се разбира е бројката на корисници, и тоа дека речиси сите кои ги познавате веќе се присутни на друштвената мрежа. Како што е случај и […]

Прочитај повеќе

Сега може да четувате на Facebook преку посебна Facebook Messenger за Веб. Четот на прелистувачот е достапен на Messenger.com, и тоа што ќе го забележите е дека Messenger за прелистувач ја има истата функционалност како и на Facebook. Но, кога се во прашање пораките, со оваа нова верзија имате поголема прегледност на пораките, иако објавите […]

Прочитај повеќе

Facebook размислува за креирање на десктоп апликација Facebook Messenger, што доаѓа по барање на корисниците. Ова е едно од најчестите барање за тимот зад мобилната апликација. „Добиваме многу барања од корисниците и од вработените во Facebook да креираме десктоп верзија. Мислам дека треба да направиме многу за апликацијата да биде достапна на десктоп. Не знам […]

Прочитај повеќе

Според нас, и многу корисници, одделување на Facebook Messenger од оригиналната Facebook апликација само направи проблем да мора да користиме две различни апликации за една друштвена мрежа. Но, според основачот на Facebook, Марк Закерберг, двете различни апликации нудат „подобро искуство“. Во сесијата со прашања и одговори со корисниците на мрежата, Закерберг објасни дека преку Messenger […]

Прочитај повеќе

Facebook Messenger можеби е најпопуларната најлоша апликација за iOS. Мessenger се искачи на првото место по бројот на симнувања на Apple App Store, но со рејтинг од само 1-ѕвезда. Добар дел од ниските оцени за апликацијата доаѓаат поради тоа што корисниците се чувствуваат присилени да го користат Facebook Messenger, откако друштвената мрежа ја укина поддршката […]

Прочитај повеќе

Facebook сега бара задолжително симнување на Facebook Messenger за сите Android и iOS корисници кои сакаат да четуваат со своите пријатели. Друштвената мрежа не ја објави задолжителната промена, која веднаш наиде на критики, туку за TechCrunch изјави дека „целта ни е да го направиме Messenger најдобра апликација за текстуални пораки достапна на мобилната платформа и […]

Прочитај повеќе

Facebook започна да известува дел од своите корисници во Европа дека доколку сакаат да продолжат да четуваат со своите Facebook пријатели ќе мора да го преземат Facebook Messenger, бидејќи четот од мобилната апликацијата наскоро ќе биде тргнат. Копчето за пораки засега ќе остане на апликацијата, но неговото притискање ќе го отвора Messenger. Промената ќе ги […]

Прочитај повеќе

Според Microsoft, Windows Phone е на добар пат да ги стигне конкурентните Apple и iOS во бројот на апликации, но во реалноста мобилната платформа е среќна што конечно ја доби апликацијата што ја земаме здраво-за-готово на другите две платформи. Мicrosoft најави дека Facebook Messenger сега е достапен за Windows Phone Store, две години подоцна откако […]

Прочитај повеќе

Во 2013 година користењето на паметни телефони е зголемено за 115 отсто, а порастот е предводен од апликациите за испраќање пораки, јавува Flurry. Апликациите за пораки и друштвените мрежи имаат пораст во својата употреба од дури 203 отсто; зад нив се апликациите за продуктивност како Evernote и Quip и сличните на нив со 149 отсто. […]

Прочитај повеќе

Facebook работи на својата „чет“ апликација која е достапна на Android, BlackBerry и iPhone, и на која наскоро може да видиме видео повици, игри и други додатоци кои ќе ја збогатат апликацијата за да биде конкурентна на Line, WeChat или WhatsApp, пишува The Next Web. Неодамна компанијата ја надгради својата iOS апликација и овозможи бесплатни VoIP разговори […]

Прочитај повеќе

Друштвената мрежа ги надгради своите мобилни апликации за Android и iOS со опција која дозволува да се пратат гласовни пораки долги една минута. Уште поинтересна вест е што Facebook тестира VoIP повици со канадските iOS корисници. Гласовни повици преку мобилен, наместо куцање пораки, е одлично решение за комуникација додека возите, додека сакате набрзинка да објасните […]

Прочитај повеќе

Неодамна SMS пораките прославија 20-тиот роденден. Но, се чини дека и се ближи крајот на оваа технологија благодарение на апликациите кои нудат инстант комуникација преку мобилен телефон. Facebook со својот нов Messenger за Android сега ќе дозволи инстант комуникација меѓу корисници без да имаат профил на друштвената мрежа. Потребно е само име и телефонски број […]

Прочитај повеќе