Без сомневање сите користиме текст пораки и сите некогаш сме се заборавиле и сме куцнале нешто што не е за јавност. Ова секако не е единствената причина поради која треба да ја заштитиме приватноста, но е сценарио кое никој не го посакува. Популарната платформа NordVPN неодамна објави листа на најчесто користени и најбезбедни апликации за […]

Прочитај повеќе

Facebook Messenger, апликацијата која, понекогаш, сакаме да ја мразиме, има бројни скриени работи кои би можеле да ви ги олеснат вашите секојдневни активности. Во оваа прилика, разгледуваме пет од нив. 1. Префрлете се на мрачниот режим Dark Mode започнува да преовладува низ огромен број апликации, а Facebook Messenger никако не сака да биде исклучок. Најдете […]

Прочитај повеќе

Facebook најави дека наскоро сите корисници ќе можат да избришат пораки кои ги пратиле на Facebook Messenger. Веста за функционалноста ја забележа Matt Navarra и ја сподели на Twitter. Бришењето пораки доаѓа најпрво за корисниците на iOS и тоа ќе биде достапно во апликацијата од верзијата 191.0, јави Verge. INTERESTING… Facebook Messenger‘s long-awaited delete messages […]

Прочитај повеќе

Facebook официјално изјави дека ги скенира пораките кои им ги праќате на другите луѓе. Друштвената мрежа вели дека ова е за да проверат дали содржината ги исполнува стандардите. Ако сте пробале да му испратите линк од торент на некој ваш пријател тогаш ова не е изненадување за вас. Друштвената мрежа од поодамна ги отстранува овие линкови. […]

Прочитај повеќе

Kaspersky Lab предупредува дека нов мулти-платформски малициозен код се шири преку Facebook Messenger. Се чини дека никогаш нема да бидат довoлно советите „Не ги отварај сите линкови и видеа кои ти стигаат на Facebook“. Новиот малициозен софтвер се шири преку чет платформата и може да инфицира повеќе оперативни системи. Начинот на ширење не е нов. […]

Прочитај повеќе

Facebook Messenger на почетокот беше едноставна алатка наменета за едноставна размена на пораки. Како што поминува времето, Facebook постојано додава нови функционалности кои на најголем дел од корисниците ниту им се потребни, ниту некогаш ги користат. Сепак користите или не, апликацијата станува поголема, зазема поголем простор и ресурси. Последниве десет дена,  мотивирани од Verge на место на стандардната […]

Прочитај повеќе

Facebook на својата чет алатка сега додаде нова функционалност. Корисниците можат со своите пријатели или пријател да ја споделат локацијата на која се наоѓаат. Вака споделената вест трае еден час, а потоа се брише. Локацијата може да се споделува единствено во приватни пораки или во група. Објавувањето на функцијата Live Location, Facebook го сподели на својот блог. […]

Прочитај повеќе

Додавањето на „dislike“ копче на најголемата друштвена мрежа најверојатно е гласината која одамна се појавува. Конечно друштвенaта мрежа започна да ја тестира оваа функционалност, за жал, не нa Facebook, туку на Messenger. Новата функционалност ќе овозможи набрзина да вратите на некоја порака со емотикон. „Dislike“ нема да има специјално копче туку ќе доаѓа во емотиконите. Новиот […]

Прочитај повеќе

Сервисот за пораки на најголемата друштвена мрежа Facebook е најновата платформа која додаде можост за конференциски видео разговор. Сервисот овозможува разговор за до 50 учесници. Видео разговорите се „поделени“ на два дела: помалку од шест учесници и над шест учесници. Иако функционалноста е идентична, изгледот се разликува. Со помалку од шест учесници во видео разговорите […]

Прочитај повеќе

Најголемата друштвена мрежа вложува сериозни напори да се претстави како главна платформа за опуштено играње видеоигри. По Facebook Gameroom сега друштвената мрежа додаде нова гејминг функционалност на Messenger. Instant Games им овозможува на корисниците да можат да ги предизвикаат соговорниците директно во разговорите. Игрите се HTML5 и се отвораат брзо, а со тоа овозможуваат и […]

Прочитај повеќе

Комуникациите на Facebook Messenger сега може да се криптираат. Компанијата заврши со надградбата на апликацијата кај сите 900 милиони корисници последниве неколку недели, откри портпаролот на Facebook за Wired. Функционалноста е наречена „Secret Conversation“ и ќе овозможи конверзацијата помеѓу двајца соговорници да може да биде прочитана единствено од нив двајцата. Податоците од разговорот нема да […]

Прочитај повеќе

Претседателот на САД, г. Барак Обама нема проблеми со прифаќање на нова технологија или комуникација на социјaлните мрежи. Сега тој е и првиот претседател кој ги користи можностите на ботовите на Facebook. „Од денес, за првпат ќе може да му испратите порака на претседателот Обама, преку Facebook-страницата на Белата куќа, исто како што ги контактирате […]

Прочитај повеќе