За 370 денари месечно, добивате пристап до Prime Video (стриминг на видео содржини како филмови и серии) и Prime Gaming (Twitch, бројни додатоци за игри и цели игри). За сите љубители и на филмови и на игри, ова е исклучително добра зделка. Моментно, сите претплатници можат бесплатно да извлечат код за Battlefield 1. Кодот се […]

Прочитај повеќе

Како постојани гости низ социјалните мрежи, често се случува да наидете на некое интересно видео. Нивното преземање не се охрабрува од самите социјални сајтови и, обично, она што треба е да побарате помош од некоја трета алатка. SocialSnapper ви дозволува да преземате видео материјали од Reddit, Twitch, YouTube, Twitter и Instagram. Откако ќе го отворите […]

Прочитај повеќе

Kои настани и новости ја одбележаа гејмерската индустрија неделава? Добредојдовте во најновиот извештај за вашето омилено хоби, седумдесет и петто издание. It Lurks Below е симпатична и невообичаена игра која комбинира елементи на Diablo и Terraria, а навлезе во ран пристапот на Steam минатата недела. Гејмплејот е далеку од случајност, особено кога ќе земете во […]

Прочитај повеќе

Шансите дека го знаете Тајлер „Ninja“ Блевинс се големи, особено доколку сте по гледање стримови со играта Fortnite. Но, дали сте се запрашале колку заработува харизматичниот стример? Според најновото интервју со CNBC, Тајлер заработува 500 000 долари месечно, заработка која првенствено доаѓа од Amazon и Twitch Prime претплатниците, како и од бројните следбеници на YouTube, Instagram, and […]

Прочитај повеќе

Веќе неполна година како Twitch Prime и Amazon Video Prime се достапни за корисниците во Македонија. Twitch Prime ви дозволува да гледате стримови на игри и бројни други креативни содржини без да бидете постојано бомбандирани со реклами. Паралелно со ова, претплатниците можат да одделат дел од средствата за претплатата да одат кон еден стример месечно […]

Прочитај повеќе

Rainbow Six Siege никако не планира да го намали темпото со исфрлување содржини. Од втората година од сезонски надополнувања, останува четвртата и последната сезона. Тоа значи дека имате на располагање три нови оператори и целосно нова мапа. Насловена како Operation White Noise, сезоната ќе им дозволи на играчите да сеjат хаос во кула за набљудување […]

Прочитај повеќе

Фановите на Overwatch и Hearthstone ќе можат да ги гледаат турнирите во овие игри ексклузивно на Twitch Prime. Blizzard и Twitch потпишаа ексклузивен договор со кој видеоигрите на Blizzard ќе бидат достапни на најголемата гејминг мрежа. Договорот важи за сите игри на компанијата, а првите содржини ќе биде достапни од 2018 година. Во договорот се […]

Прочитај повеќе

Кои настани и новости ја одбележаа гејмерската индустрија неделава? Добредојдовте во најновиот извештај за вашето омилено хоби, дваесет и деветто издание. Покрај Orcs Must Die! Unchained, неделава излезе и првата епизода за Guardians of the Galaxy. Halo Wars: Definitive Edition се вдоми во Steam, а Syberia 3 беше пречекана со измешани реакции. Како да ова […]

Прочитај повеќе

Најголемата платформа за споделување на видеа од игри, Twitch, додаде „social feed“. Ова е одлична вест за сите кои ја користат платформата, бидејќи сега ќе можат да ја користат истата за да ги споделат и најават стримовите. Досега за ова креаторите на содржина на Twitch мораа да користат други друштвени мрежи или медиуми. Бета верзија […]

Прочитај повеќе

Најголемата платформа за стримање на видеоигри во живо, Twitch наскоро ќе воведе промена. Додадената функционалност ќе ја направи платформата уште поатрактивна за стримерите. Twitch наскоро ќе започне да продава видеоигри, а како мало продолжение на оваа функционалност ќе им овозможи на каналите да продаваат игри. За секоја продадена игра, стримерите партнери ќе добиваат 5% од продажбата. […]

Прочитај повеќе

Најголемата платформа за стриминг на видеоигри Twitch најави нов формат во рекламирањето. Според најавата новите реклами ќе бидат потешки да се блокираат. Ова е потешко да се направи отколку што звучи. Twitch сака да ги „скрие“ и да направи да изгледаат како и останатата содржина. Истото се обидува да го направи и Facebook, засега со […]

Прочитај повеќе

Twitch ќе воведе виртуелна валута Stream+. Валутата ќе им овозможи на корисниците да ја користат во анкети или за обложување. Дополнително ќе може да се користи и за купување во игрите, јави BBC. Stream+ ќе се заработува со гледање на содржини на Twitch, а прва игра која ќе ги користи е Breakaway на Amazon. Играта […]

Прочитај повеќе