(Ова е гостински пост на Владимир Танев, студент на ФИНКИ, слободен софтвер ентузијаст, Linux корисник, и фриленс автор. Сподели и ти твоја содржина на It.com.mk). Овогодинешниот Mobile World Congress во Барселона не воодушеви со нови продукти, иновации и нови технологии. Меѓу нив имаше и неколку камери за паметните телефони кои ни оставија интересен впечаток бидејќи […]

Прочитај повеќе

Обединетите Арапски Емирати ќе користат беспилотни летала со скенер на окото за достава на возачки дозволи и владини документи до своите граѓани. Два прототипа на леталата се веќе претставени на владината презентација која се одржа на почетокот на неделата, јавува National. Испитувањата се подготвуваат и наскоро ќе започнат во Дубаи. Првичните тестови ќе траат шест […]

Прочитај повеќе