Стратегијата на Дубаи го предизвикува речиси секој стартап кој работи на некаква технологија да мора да размисли за тестови во овој град-држава. Дубаи живее од нафта на државата и на големо се подготвува за периодот кога нема да имаат нафта. Речиси целиот град е огромна стартап лабораторија, вели Time. Државата на големо инвестира во технологија. […]

Прочитај повеќе

Дубаи во соработка со Emcredit, британскиот стартап Object Tech Grp. и Министерството за економија, наскоро ќе добие сопствена крипто-валута. Името на валутата е emCash и ќе може да се користи преку emPay новачниците кои овозможуваат безконктактно плаќање, јави Trustnodes. Крипто-валутата ќе може да се користи и за секојдневните потреби. Така, посетителите во кафетериите ќе може […]

Прочитај повеќе

Дубаи ќе се обиде да биде првата држава која ќе овозможува превоз со беспилотни дронови. Тестовите започнуваат оваа недела, а властите велат дека Дубаи ќе биде првиот град што ќе нуди ваков превоз, пренесе Reuters. Леталата со кои ќе се прави транспортот се произведени од германската компанија Volocopter. Станува збор за двосед со 18 пропелери. […]

Прочитај повеќе

Првиот робот полицаец денес веќе патролира по улиците на Дубаи. Зборува шест јазици, а може и да се ракува или да отпоздравува. Say cheese! Check out the amazing Robocop over at the @DubaiPoliceHQ stand! #GISEC2017 pic.twitter.com/5exGfSkHC4 — GISEC (@GISECDUBAI) May 21, 2017 Роботот доаѓа со тркалца, може да поздравува, да се поклони, да зборува на […]

Прочитај повеќе

Виктор Нелепа е основач и директор на компанијата The Idea во Дубаи. Тој во 2004 години се пресели од Македонија во Дубаи, а последните неколку години неговата иновација – паметните палми им помагаат на жителите на Дубаи да се справат со врелите денови. Приказната за Виктор и паметните палми првично ја забележавме на Vrabotuvanje.com.mk. Smart-Palm е всушност еден вид […]

Прочитај повеќе

Возењето ламбурџин како да не е доволно за полицијата во Дубаи која сака да изгледа како најсофистицираните безбедносни службеници во светот. Како дел од спектаклот сега полицијата во Дубаи започна да ги користи очилата за проширена реалност Google Glass да им издаде казни на несовесните возачи, но и да ги идентификува автомобилите по кои е […]

Прочитај повеќе

Обединетите Арапски Емирати ќе користат беспилотни летала со скенер на окото за достава на возачки дозволи и владини документи до своите граѓани. Два прототипа на леталата се веќе претставени на владината презентација која се одржа на почетокот на неделата, јавува National. Испитувањата се подготвуваат и наскоро ќе започнат во Дубаи. Првичните тестови ќе траат шест […]

Прочитај повеќе