Над милијарда корисници на го инсталирале Microsoft Word на своите Android телефони. До скоро Word беше првата апликација на Microsoft со над 500 милиони корисници, а сега е и првата со над милијарда корисници, пишува Android Police. Она што може да ги радува во Microsoft е дека со промената на насоката и откажување од телефоните […]

Прочитај повеќе

Во 1975 година Пол Ален му го покажал првото издание на Popular Electronics на Бил Гејтс. Една од статиите се однесувала на микро-компјутерот Altair 8800. Речиси веднаш г. Гејтс го забележал потенцијалот за имплементација на BASIC за оваа машина. Г. Ален и г. Гејтс кои биле другари уште од детството, за компјутерот го креираа BASIC. Ова […]

Прочитај повеќе

Пред само неколку години во ерата на Стив Балмер изгледаше дека Microsoft ќе има сериозни проблеми. Неколку години подоцна смената на челото на компанијата, но и значителна промена на насоката, направи Microsoft да биде повторно на врвот. Лоши одлуки од кои најверојатно најпроблематичен е доцниот влез на пазарот за хардвер, придонесоа Microsoft да има проблеми […]

Прочитај повеќе

Дваесет и шест милијарди долари се навистина многу пари, и според дел од коментарите на интернет со тие средства Microsoft можел да си купи и „поубава“ социјална мрежа, пример Pinterest. Но, Microsofot точно знаеше што добива со LinkedIn, кој доаѓа со Lynda.com, Pulse, SlideShare, а тука се и 433-те милиони корисници. „Ние имаме заедничка мисија, фокусирана на […]

Прочитај повеќе

Build конференцијата која Microsoft ја одржа минатата недела покажува дека компанијата под Сатја Надела се враќа на старите патеки да бидат една од највлијателните компании во индустријата. Eден од уредите кои ќе му помогнат на Microsoft во остварување на мисијата се очилата со проширена реалност, HoloLens. Ако пред дваесетина години Бил Гејтс сакаше да стави […]

Прочитај повеќе

Microsoft наполни 40 години! Oва е фантастична возраст за компанија која од самиот почеток е една од највлијателните ИТ компании во светот, иако во модерниот мобилен свет како да не знае што да направи прво. Затоа, кога беше назначен како новиот директор, Сатја Надела веднаш ја најави „mobile first” ерата на Microsoft. Но, нема да […]

Прочитај повеќе

Сатја Надела неодамна на настан одржан во кампусот на Microsoft ја анализираше работата на Apple и Google, но зборуваше и за иднината на Microsoft. Иднината на компанијата под водство на г. Надела e Microsoft да биде провајдер на алатки и провајдер на платформи брз кои ќе се градат апликации. „Кога размислувам што е тоа што […]

Прочитај повеќе

Доколку ги следите друштвени медиуми тогаш сигурно сте ги забележале видеата на повеќе јавни личности кои се полеват со ледена вода. Станува збор за иницијатива која треба да ја зголеми свеста за болеста амиотрофична латерална склероза (ALS) позната и како „Лу Гарет“ болест. Предизвикот се одвива на следниот начин: откако предизвиканиот се полева со ладната […]

Прочитај повеќе

Постои голема шанса Сатја Надела во својот прв јавен настап како нов директор на Microsoft да излезе на сцена за да го претстави долгоочекуваниот Office за iPad, вели ZDnet. Microsoft веќе има закажано настан за 27-ми март на кој ќе дискутира за својата нова „први за мобилни, први на облак“ стратегија, во која секако е […]

Прочитај повеќе

Microsoft размислува да направи радикален потег во промоција на својата Windows Phone платформа. Бидејќи Microsoft не може да привлече популарни апликации на својата платформа, а со апликациите доаѓаат и корисниците, компанијата планира да дозволи Android апликации да се користата на Windows Phone, пишува Verge повикувајќи се на извори блиски до Microsoft. Планот е во рана […]

Прочитај повеќе

Со изборот на Сатја Надела за директор на Microsoft и дефинитивно дојде време да се збогуваме со Стив Балмер. Гласниот и забавниот екс-директор ќе биде запомнет по ентузијазмот, љубовта која ја покажуваше кон Microsoft, но пред се тој е еден од ретките директори кои изгледаа дека постојано се забавува додека работи. Во негова чест, Verge […]

Прочитај повеќе

Microsoft и официјално го претстави Сатја Надела како наследник на Стив Балмер. Покрај позицијата на извршен директор, Сатја Надела доби место и во Бордот на директори на Microsoft. Бил Гејтс се повлече од бордот на директори во компанијата и ќе има има нова функција на технолошки советник, на негово место доаѓа Џон Томсон. „Microsoft е […]

Прочитај повеќе