Оперативниот систем за iPhone, iPad и iPod на Apple iOS 8 е веќе достапен и доаѓа со поддршка за iPhone 4S и поновите верзии, iPad 2 и понови верзии заклучно со iPad Mini, петтат генерација на iPod Touch и третта генерација на Apple TV. Одлична рецензија на iOS 8 можете да прочитате на Ars Technica. […]

Прочитај повеќе

Интернетот не може да престане да шпекулира дека најновиот iPhone ќе биде презентиран за само неколку недели, во септември. Деветти септември е најверојатниот ден кога Apple ќе го претстави новиот модел на култниот телефон, кој овојпат ќе има голем екран. Но, можно е Apple да претстави два модели, ако им верувате на гласините. Една од […]

Прочитај повеќе

Новата верзија на бета iOS 8 доаѓа со значително подобрување на Health апликацијата која ги користи предностите на Health Kit кој Apple го најави на WWDC 2014. Apple се одлучи наместо надворешни апликации за дел од функционалноста да ги користи можностите на M7-процесорот. Пред се станува збор за броење на чекорите кои отсега може да […]

Прочитај повеќе

Кога Apple го презентираше iOS 8 на WWDC, јасно беше од старт дека во новата верзија на оперативниот систем инкорпорираше добар дел опции се инспирирани од опции кои подолго време им се достапни на корисниците на Android. Тастатура која нуди сугестии е присутна на Android уште од Android 1.5, a на iOS доаѓа дури сега,вели […]

Прочитај повеќе

iOS 8 изгледа има толку многу новини, што Apple немаше време да ги претстави на сцената на WWDC, иако некои од нив се можеби и најкорисниците. Таква скриена опција е можноста да се води детален преглед на батеријата, односно да се прегледува секоја поединечна апликација колку батерија троши. Опцијата, која ја има на Android веќе […]

Прочитај повеќе

HomeKit е решението на Apple со кое паметните уреди кои доаѓаат со приклучни апликации ќе бидат поедноставно поврзани. Компанијата сака да ги собере сите апликации на едно место, да го унифицира мрежниот протокол, безбедносните механизми и да овозможи нивна подлабока интеграција со iOS. Ова делумно треба да биде овозможено преку гласовниот асистент Siri кој ќе […]

Прочитај повеќе

Apple го најави iOS 8 и како и сите претходници оперативниот систем е најавен како „подобра и поголема промена од сите претходни“. За почеток, центарот за нотификации на iOS ќе доживее промена, и ќе доаѓа со можност веднаш да се одговара на порака. Ова ќе биде овозможено со едноставно повлекување надолу и тоа од сите […]

Прочитај повеќе

Apple објави дека Worldwide Developer Conference (WWDC) ќе биде пренесувана преку директен стрим. За жал преносот ќе биде достапен единствено за корисниците со Mac и тоа потребно е OS X 10.6 и Safari 4 или за iOS, Safari и iOS 4.0. Конференцијата ќе се одржи на 2 јуни, а стримот започнува во 19:00 часот во […]

Прочитај повеќе

Наскоро Microsoft и Samsung ќе го изгубat единствениот адут кој ги правеше нивните таблет компјутери подобри од iPad. 9to5Mac пишува дека Apple планира во iOS 8 да додаде вистински мултитаскинг, односно ќе може да се користат две апликации истовремено на поделен екран. Пример, ќе може да гледате YouTube видео додека пишувате имејл истовремено. [youtube]_H6g-UpsSi8[/youtube] Според […]

Прочитај повеќе

Новиот оперативен систем за мобилни платформи од Apple, iOS 8, ќе доаѓа со длабока интеграција на здравствени и фитнес апликации, известува 9to5mac. iOS 8 се очекува да се појави оваа година. Една од апликациите кои ќе бидат интегрирани во iOS 8, кој се очекува да биде објавен оваа година, ќе биде Healthbook. Таа е своевиден […]

Прочитај повеќе