Апликацијата Strava ги споделува податоците на војниците кои вежбаат. Благодарение на алатките за визуелизација, војската постојано ги споделува своите локации за време на тренинзите. Пропустот не е нов, туку сега го објави Нејтан Русер. Студентот размислувал и му текнало дека има голем број на војници во базата, и дека следење и споделувањето на нините податоци […]

Прочитај повеќе

Девелоперите навистина имаат среќа што никој не ги проверува тврдењата кои ги наведуваат во своите фитнес апликации. Истражувачи од Универзитетот на Флорида неодамна тестираа 30 фитнес апликации објавени на Apple AppStore за квалитетот на вежбите, а тестот го помина единствено една апликација. Истражувачи ги споредуваа апликациите со препораките на Американскиот колеџ за спортска медицина за […]

Прочитај повеќе

Run 5K е апликација креирана од српскиот програмер Александар Васиќ, која минатата недела се најде помеѓу најдобрите нови апликации на американскиот AppStore, јави Netokracija. Станува збор за фитнес апликација која ќе им помогне на сите кои имаат волја да ги истрчаат своите први 5 километри, преку програма која трае девет недели. Апликацијата беше одберена од […]

Прочитај повеќе

Владата на Македонија објави своја апликација Супер Фит со која сака да ги мотивира граѓаните да водат поздрав живот. Освен лошото лого што нема никаква врска со фитнес, Супер Фит е всушност квалитетно изработена апликација. Достапна е за iOS и Android, и функционира како to-do листа или календар за физички вежби и здрава исхрана, пропратено […]

Прочитај повеќе

Хелсиншкиот ProtoGeo Oy, креатор на популарната фитнес апликација Moves која ви го следи буквално секој чекор и ве известува за изодената километража и потрошените калории; сега е дел од Facebook. Според Facebook, апликацијата која автоматски препознава дали одите, трчате или возите велосипед и ви прикажува минималистички извештаи, е „одлична алатка за милиони луѓе кои сакаат […]

Прочитај повеќе

UniqueMove е хрватски стартап кој сака да им помогне на корисниците да ја подобрат својата кондиција, да ги изгубат килограмите или да ја развијат својата мускулатура. За разлика од останатите фитнес сервиси UniqueMove е посветен на секој поединечен корисник кој добива персонализиран план за тренинг. [youtube]SrvVqSFgqug[/youtube] Најголема предност на стартапот, основан од Свен Капуџија, Милош […]

Прочитај повеќе

Новиот оперативен систем за мобилни платформи од Apple, iOS 8, ќе доаѓа со длабока интеграција на здравствени и фитнес апликации, известува 9to5mac. iOS 8 се очекува да се појави оваа година. Една од апликациите кои ќе бидат интегрирани во iOS 8, кој се очекува да биде објавен оваа година, ќе биде Healthbook. Таа е своевиден […]

Прочитај повеќе

Сите сме слушнале дека „30 минути движење дневно е најлесниот начин да се остане здрав“. Следејќи ја таа филозофија Humanco Inc. ја стартува Human: Move 30 minutes or more апликацијата за iOS, која го мери времето кое го поминувате во движење. За разлика од рекреативните апликации, Human го мери секое движење подолго од една минута […]

Прочитај повеќе