Riot Games, креаторот на една од најпопуларните видеоигри, League of Legends, сега има нов сопственик. Кинескиот Tencent го купи студиото, иако без најава што ќе се случува со играта која има над 26 милиони играчи. Клучното прашање е дали ќе има промени кога монетизација е во прашање, иако не би требало да се очекува промена […]

Прочитај повеќе

Е-спортот се искачи рамо до рамо со фудбалот во Јужна Кореа. Над 40.000 фанови ги преполнија трибините на стадионот во Сеул за во живо да го следат финалниот натпревар на 2014 League of Legends World Championship. Стримот во живо го проследија 32 милиони гледачи од целиот свет. За титулата најдобар во светот и награда од […]

Прочитај повеќе

Безбедносната фирма Raytheon има развиено софтвер Riot кој собира информации од друштвените мрежи за да ги следи корисниците и да го предвиди нивното идно однесување, налик на „Google за шпиони“, пишува англискиот Guardian. Софистицираниот Riot ги следи друштвени мрежи и други сајтови, и помага да се креира целосен профил на корисникот, од кои му се […]

Прочитај повеќе

Лондонската полиција ги следеше Facebook и Twitter за да ги спречи насилните протести кои го ставија Лондон во хаос веќе три дена, но требаше да го следат BlackBerry Messenger, пишува Guardian. Насилните протести кои веќе три дена предизвикуваат хаос во Лондон, кои се проширија и во Ливерпул, Лидс и Бирмингам, започнаа во саботата, 6-ти август, […]

Прочитај повеќе