AT&T е омилениот партнер за прислушување на Националната агенција за безбедност. Причината за ова не се само корисниците на провајдерот, туку и интерконекциите со останатите провајдери. „NSA смета дека AT&T е еден од нивните најдоверливи партнери и ја фали компанијата поради екстремната подготвеност за соработка. Оваа колаборација трае неколку декади. Сепак малку е познато дека […]

Прочитај повеќе

Тајни документи на Националната агенција за безбедност (NSA) кои ги покажуваат обидите на Русија да влијае на изборите во САД протекоа во јавноста. Федералното истражно биро веќе го упаси изворот кој ги сподели овие податоци со Intercept. Во споделените документи за прв пат е презентиран начинот на кој руските хакери планирале и можеби успеале да дојдат […]

Прочитај повеќе

Еден викенд, два проблеми. Wikileaks продолжи да ја објавува архивата Vault 7, а овој пат темата е „Како да го хакнете Windows“. Малку поголем проблем за САД е објавувањето на ТheShadowBrokers на алатките на NSA. Wikileaks продолжува да ги објавува злоупотребите на ЦИА Последните документи кои ги објави Wikileaks се однесуваат за можностите на ЦИА […]

Прочитај повеќе

Минатата недела помисливме дека хакирањето на над 500 милиони корисници на Yahoo е најлошата вест што може да излезе за компанијата. Но сега, откако се појавија нови сознанија, го менуваме мислењето: компанијата одобрила шпионирање на своите корисници. Некогашниот гигант ја скенирал електронската пошта на своите корисници, а податоците ги испраќале на агенциите во САД. Компанијaта ја скенирала поштата […]

Прочитај повеќе

Засега непозната група хакери наречена „The Shadow Brokers“ тврди дека ја пробиле заштитата на Агенцијата за национална безбедност на САД. Групата бара 1 милион биткоини за да објават повеќе податоци. Хакерите не тврдат директно дека станува збор за NSA, но ги споменуваат Equation Group, колектив кој од порано се сомничи дека е дел од Агенцијата за […]

Прочитај повеќе

MonsterMind е бот креиран од NSA кој целосно автономно би можел да се снајде во случај на сајбер војна, објави Wired по интервју со Едвард Сноуден, поранешен аналитичар на американската Национална агенција за безбедност кој ги објави доверливите документи дека агенцијата го шпионира Интернетот. „Софтверот постојано го надгледува сообраќајот барајќи модел кој го препознава како […]

Прочитај повеќе

Националната агенција за безбедност (NSA) oд самото појавување на Heartbleed грешката во OpenSSL знаела и го користела безбедносниот пропуст на Heartbleed, јави Bloomberg. Според објавените податоци NSA најмалку од пред две години го користела недостатокот за прибирање на клучни информации. Два независни извори тврдат дека агинцијата ја криела безбедносната дупка, а во тоа време можела […]

Прочитај повеќе

Изворот на доверливите документи за системите на прислушување на NSA, Едвард Сноуден, се појави на SXSW конференцијата за технологија, музика и филм во Тексас за да ги предупреди корисниците дека мора да си ја заштитат својата приватност од властите. Се разбира г. Сноуден не беше лично присутен на конференцијата туку со Google Hangout беше пренесуван […]

Прочитај повеќе

Независна комисија Privacy and Civil Liberties Oversight Board која ја разгледуваше работата на Националната агенција за безбедност (NSA), заклучи дека собирањето на милијарди податоци од телефоните на Американците е недозволено и мора веднаш да престане, јавува Washington Post. „Не идентификувавме ниту еден случај каде закана за безбедноста на САД е откриена од телефонските податоци, а […]

Прочитај повеќе