Гласините дека Apple оваа година ќе презентира iPhone со значително погoлем екран, не ги оставија рамнодушни ниту во Samsung. Јужнокорејската компанија  превентивно го нападна најавениот iPhone, со потсетувањето дека компанијата ветува поголем екран изминативе две години. Ваквите нападите од Samsung најверојатно не се изненадување, но сепак станува збор прв пат компанијата да критикува уред кој […]

Прочитај повеќе

iFixit, сајтот познат по своето детално расклопување на нови и скапи уреди , за кои ние би испаничила ако им зафали едно штрафче, го објави расклопувањето на Samsung Galaxy S5. Батеријата е „екстремно лесна да се извади“, велат дечките од iFixit, но Galaxy S5 доби 5 од 10 оценка бидејќи залепениот екран може да се […]

Прочитај повеќе

Samsung сигурно ќе биде задоволен што првите рецензии на новиот Galaxy S5 се позитивни, но ќе биде и разочаран бидејќи за разлика од претходниците, сите рецензенти се речиси едногласни дека Galaxy S5 не носи голема инвовација. Најголем број од коментарите се воздржани, иако можеби е најдобра констатацијата на Phonearena кој заклучуваат дека кога луѓето ќе […]

Прочитај повеќе

Следната генерација на Samsung Galaxy телефоните пристигна. Јужнокорејскиот гигант на World Mobile Congress во Барселона го претстави Samsung Galaxy S5, заедно со папметните Galaxy Gear часовник и Galaxy Fit алката. Новиот телефон наликува на исполирана верзија на Galaxy S4, и доаѓа со Android 4.4.2 оперативен систем и куп новитети. Тоа што е ново во S5 […]

Прочитај повеќе

Се очекува Samsung да го претстави новиот Galaxy S5 во април или март годинава, а според најавите хардеверот ќе биде навистина импресивен. Екранот на телефонот ќе биде 2К QHD и ќе биде првиот телефон со дисплеј со оваа резолуција. Покрај ова камерета ќе има резолуција од 20 мегапиксели и стабилизација при фотографирање слична на Lumia, […]

Прочитај повеќе