Полицијата во Лондон започнува да тестира технологија за препознавање на ликови. Полицијата во Лондон ги покани граѓаните да учествуваат во тестовите кои се одржуваат во близина на Soho, Piccadilly Circus и Leicester Square. Тестовите ќе траат 2 дена, а започнаа на почеток на неделата. Интересно е што лондонската полиција е сосем транспарентна за овие тестови. Униформирани […]

Прочитај повеќе

Новото седиште на Google во Лондон ќе има доволно простор за 7.000 вработени, патеки за трчање, базен и парк на кровот. Ако зградата се исправи ќе биде највисок објект во градот, повисок од „Shard“-зградата. Дел од просторот е прилагоден и за подолг престој, па во зградата има и капсули за спиење. За изградба на новото […]

Прочитај повеќе

Премиерката на Британија, Тереза Меј побара поголема регулација на интернет. Ова треба да придонесе да исчезне просторот во кој може да се шири тероризмот. Во терористички напад, сабота навечер во Лондон загинаа 7 луѓе, а повредени се 48. Во два напади во London Bridge и Borough Market. Напаѓачите најпрво со комбе се залетаа во пешаци, […]

Прочитај повеќе

Вториот аеродром по големина во Британија, Gatwick воведе внатрешна навигација. Аеродромот е огромен, па со помош на технологијата снаоѓањето на патниците треба да биде полесно и поедноставно, јави Next Web. Целиот аеродром е опремен со 2000 Bluetooth одбележувачи (beacon). Аеродромот на овој проект соработува со стартапот Pointr. Ова им помага на корисниците да знаат точно […]

Прочитај повеќе

Имате идеја која може да промени индустријата за патување? Тогаш Hack Horizon е вистинскиот настан за вас. Станува збор за навистина несекојдневен хакатлон кој во целост ќе се одржи во авион, додека учесниците патуваат од Хонг Конг до Лондон. На натпреварот ќе учествуваат 32 учесници; претприемачи, инженери, развивачи, дизајнери кои во текот на три дена […]

Прочитај повеќе

Огромна табла закачена на комбе кое се вози по улиците на Лондон ги поканува сите стартапи да се преселат во Берлин. Главна причина за ова е #Brexit, бидејќи постои можност британските компании да го изгубат пристапот до отворениот европски пазар. „Драги стартапи, останете мирни и преселете се во Берлин“, гласи пораката на комбето. Можеби билбордот […]

Прочитај повеќе

Загадувањето на воздухот е голем проблем во Лондон, но Plume Labs најде иновативен начин како да се споделува релевантни информации и да ги информираа граѓаните. Гулаби со ранче на грб ќе го чуваат воздухот во Лондон, а во ранчето ќе бидат прикачени сензори кои го мерат квалитетот на воздухот. Резултатите се презентираат преку Android и […]

Прочитај повеќе

Само ако живеевте во пештера во изминативе пет години, ќе се изненадите ако ви кажам дека иднината на автомобилите се електричните и автономни автомобили, односно возила кои можат да се движат правилно во сообраќај без човечка контрола. Трендот веќе преоѓа и во јавниот сектор, каде Амстдердам и Лондон истовремено воведоа иницијативи за превоз преку електрични […]

Прочитај повеќе

Strawberry, српскиот соларен полнач за мобилни уреди, ја постави својата прва паметна клупа во Лондон, пишува Startit.rs. Kомпанијата која има неколку различни полначи и веќе има поставено 17 паметни „дрвја“ во Србија, Босна и Косово, се обврза да обезбеди уште 15 паметни клупи за англискиот главен град. Паметните клупи се нов производ на Strawberry, осмислени […]

Прочитај повеќе

Заштитниот знак на Лондон без која ниту една туристичка посета на главниот град не би била комплетна, црвениот двокатен автобус, наскоро би можел да стане „позелен“. Градот најави дека во октомври, започнува тестови со електрични автобуси, кои во иднина ќе ги заменат традиционалните автобуси на нафта. Електричните автобуси се произведени од кинеската компанија BYD и […]

Прочитај повеќе

Google ја отвори својата прва физичка продавница во Лондон. Продавницата ќе биде место каде купувачите ќе можат да најдат најразлични Android телефони, таблет компјутери, Chromebook и Android паметни телевизори. Освен за продажба продавницата ќе се користи и за презентации на сервиси, апликации и слично, пишува Telegraph. „Неверојатно е колку сме возбудени за лансирање на ова […]

Прочитај повеќе

Лондонската полиција започна со тестирање на софтвер кој помага во предвидувањето кои членови на банди се најверојатни извршувачи на насилен криминал во иднината, јави BBC. Полицијата во Лондонс се надева дека софтверот ќе им овозможи на полицајците поефикасно да ги распоредат своите сили, а со тоа да бидат активни на вистинското место. „Тоа што ви […]

Прочитај повеќе