Google одлучи да се откаже од својот модуларен телефон и да престане со развој на Project Ara. Со ова барем засега компанијата го прекинува развојот на модуларните телефони, јави Reuters. Веста за откажување на проектот доаѓа шест месеци по конференцијата Google I/O. Компанијата тогаш најави дека има партнери кои ќе ги прават модулите. Идејата беше секој […]

Прочитај повеќе

Модуларниот телефон Project Ara од Google, секако не е првиот ваков телефон, но е телефoнот кој најмногу не воодушевува. Најверојатна главната причина за ова е поголемата доверба која ја имаме во Googlе, отколку во модуларните телефони на Puzzlephone, Fairphone, ZTE, па дури и LG. Project Ara е првиот телефон кој ќе го произведува Google, и ова […]

Прочитај повеќе

LG ги претрка конкурентите со првиот модуларен телефон, но дали ќе биде успех ќе зависи од квалитетот и интересот на корисниците сами да си составуваат телефони. Јужнокорејскиот производител изгледа е убеден во успехот со оглед на тоа дека му го даде името кое го чуваат за својот „flagship“, LG G5. Скоро сите ИТ блогови го […]

Прочитај повеќе

Првите модуларни телефони се веќе достапни, а можеби мало изненадување е што најинтересните не доаѓаат од Project Ara на Google, туку од Fairphone, холандски стартап. Fairphone 2 веќе ќе се испорачува од декември, по цена од 525 евра. Иако се чини превисока цена за непознат бренд, тоа што го прави телефонот интересен е можноста за […]

Прочитај повеќе

Холандскиот стартап Fairphone, ја претстави новата верзија на својот модуларен паметен телефон, Fairphone 2. Новиот телефон доаѓа со Android 5.1, 5-инчен HD-екран, 4G LTE, 2GB RAM, Gorilla Glass 3, 8 МР задна камера, Snapdragon 801 процесор, дуал SIM слот и Micro SD слот. Дополнително на телефонот е оставен простор на кој би можеле да се […]

Прочитај повеќе

По Project Ara на Motorola и Google, конечно го добивме и првиот конкурент кој можеби и ќе биде првиот модуларен телефон достапен на пазарот. Puzzlephone е производ на финската компанија Circular Devices, основана оваа година во Еспо, кој е родниот град и на Nokia. Идејата на е иста како и кај останатите модуларни телефони, кои […]

Прочитај повеќе

Откако ги сподели првите упатства за девелоперите на Project Ara, сега Google му дозволи на Verge да влезе во лабораториите во кои се развива „направи-си-сам“, и да објави видео во кое се објаснува дел од технологијата, модификациите, изгледот на телефонот, но и зошто компанијата се одлучи да ја употреби филозофијата на Darpa кога е во […]

Прочитај повеќе

Кога првпат го видовме Project Ara на Motorola или направете-си-сам телефони изгледаше на одлична идеја, но за која ќе биде потребно подолг период за реализација. Сега и кинескиот производител ZTE излегува со сопствен модуларен телефон ZTE Eco-Mobius. Но, идејата на ZTE засега е единствено концепт, а презентацијата која ја имаа на CES 2014 беше со […]

Прочитај повеќе