iPhone 5S, Samsung Galaxy S5, LG Nexus 5 и Amazon Fire Phone мораа да се поклонат пред вештините на хакерите на Pwn2Оwn во Токио. Станува збор за натпревар на хакери кој постојано покажува дека доколку уредот има софтвер на него, може да биде хакиран, вели Ars Technica. iPhone 5S „падна“ поради искористување на два пропусти […]

Прочитај повеќе

Galaxy Alpha е првиот телефон од Samsung кој нема да биде направен само од пластика. Дизајниран е да биде вистински конкурент на iPhone; со метална рамка, тенок 6,7 милиметри, со 4,7 инчен HD екран, 12 мегапиксели камера, процесор со четири јадра и Android KitKat. Samsung вели дека Alphа e „еволуцијата на дизајнот на Galaxy“, што […]

Прочитај повеќе

Откако пред повеќе од половина година беше пробиен iTouch на iPhone, се чини дека истиот проблем го има и Samsung Galaxy S5 со својот сензор за отпечатоци на прсти. Иако навистина станува збор за прилично сложен и помалку долготраен процес и двата телефони се подложни на истиот хак. Пропустот, ако може така да се нарече, […]

Прочитај повеќе

Новиот Samsung Galaxy S5 ќе доаѓа со подароци. Вестите ги соопшти корејската компанија на својот веб сајт. Станува збор за вклучени премиум претплати од понеколку месеци, а вкупната вредност надминува 500 долари. Со оглед на тоа дека акцентот на телефонот е фитнес и рекреација изгледа нормално што телефонот ќе доаѓа со едногодишна премиум услуга на […]

Прочитај повеќе

Samsung сигурно ќе биде задоволен што првите рецензии на новиот Galaxy S5 се позитивни, но ќе биде и разочаран бидејќи за разлика од претходниците, сите рецензенти се речиси едногласни дека Galaxy S5 не носи голема инвовација. Најголем број од коментарите се воздржани, иако можеби е најдобра констатацијата на Phonearena кој заклучуваат дека кога луѓето ќе […]

Прочитај повеќе

Samsung Galaxy S5, новиот и нестрпливо очекуваниот наследник на, според многумина, најдобриот Galaxy S4, можеби ќе има поголем екран, ќе биде поевтин и ќе има подобра камера. Според различни сајтови, Galaxy S5 ќе има појасен 5,2 инчен екран, а можно е да биде направен од алуминиум. Ако Samsung сака да покаже дека може да дизајнира […]

Прочитај повеќе

Наместо сензор за препознавање на ирисот на окото, Samsung Galaxy S5 ќе се отклучува со отпечатоци на прсти. Јужнокорејскиот гигант повторно ќе биде обвинет дека не е доволно иновативен и дека го копира Apple кој пред неколку месеци го претстави iPhone 5S со TouchID сензор за читање на отпечатоците. Покрај Apple, и HTC веќе објави […]

Прочитај повеќе

Samsung на CES 2014 најави дека најновата петта верзија на Galaxy паметните телефони ќе се појави во април, и, за да бидат подобри од Apple и iPhone 5S сензорот за читање на отисо ци, можно е да има сензор за скенирање на очите со кој ќе се отклучува телефонот. Се уште нема детали за цената […]

Прочитај повеќе