Вообичаено гејминг лаптопите се нешто повеќе од преносен десктоп. Гломазни се, тешки и не се лесни за префрлање од едно на друго место. Новиот лаптоп Alienware m15 ќе се обиде да ги надмине овие проблеми. Тежи само нешто над 2 килограми и иако има 15,6 инчен монитор сепак одлично е спакуван, па ова не придонесува во […]

Прочитај повеќе

(Ова е  рецензија објавена на форумот на IT.mk од Сашко Димитријевиќ. За дискусија, слики и прашања, повелете на форумот.) Ова е рецензија на веројатно еден од најпосакуваните гејминг лаптопи кај нас, неговото височество: Alienware. Благодарение на Anhoch имаме чест да уживаме во него. Како што рековме, станува збор за еден од најдобрите и најпосакуваните гејминг […]

Прочитај повеќе

Valve започна со претпродажба на своите први конзоли заедно со Steam Link – уред за стрим на игри од PC на останатите уреди во домот. Првите конзоли во продажба ќе се појават на 16 октомври, а во продавниците ќе бидат достапни веќе од 10 ноември, јави Polygon. Први производители кои започнуваат со продавање на конзолите […]

Прочитај повеќе

Alienware го претстави новиот Area-51 десктоп компјутер кој Verge го нарече „Mac Pro на гејминг компјутерите“. Тоа што прво се забележува е новата форма на компјутерот, налик на Mac Pro со кој Apple почесто експериментира отколку производителите на десктоп, па затоа секоја промена е добредојдена. Наместо досегашното коцкасто куќиште, Area-51 е сместен во ново хексагонално […]

Прочитај повеќе

Речиси еден месец откако започнаа да ги испраќаат тест конзолите Valve го објави списокот на партнери и спецификациите за Steam Machine. Минималната цена на конзолите е 500 долари, а сите имаат најмалку 8 GB RAM. Покрај Intel процесорите на конзолите ќе доаѓаат и од AMD, а производители на графички картички за Steam Machines се Intel, […]

Прочитај повеќе