Производителот на најпродавани преносни и спортски компјутери, Fitbit, наскоро ќе стане сопственик на најпопуларниот паметен часовник на Kickstarter, Pebble. Договорот за купувањето е во последна фаза, тврдат извори за The Information. Pebble e една од ретките компании која успешно продава паметни часовници. Часовникот е една од најуспешните Kickstarter-кампањи до сега, но во последно време има […]

Прочитај повеќе

Pebble, паметниот часовник кој излезе од Kickstarter, не само што е еден од првите паметни часовници, туку долго време успешно и се спротивставува на помоќната конкуренција со иновативни продукти. Креаторите на Pebble постојано го подобруваат часовникот, и за разлика од другите паметни часовници кои се обидуваат да прават куп работи, Pebble е фокусиран на неколку […]

Прочитај повеќе

Apple Watch и покрај тоа што доаѓа со голема помпа што ќе му донесе големи продажби на Apple, сепак е далеку од најдобриот паметен часовник, ниту најубавиот, ниту најкорисниот часовник, иако Apple е само на почеток со развојот на апликациите за часовникот. Ако земеме во предвид дека часовниците сепак се модни аксесоари, тогаш Apple Watch […]

Прочитај повеќе

Pebble паметниот часовник кој е еден од најуспешните краудфандинг проекти, повторно се врати на Kickstarter со својот нов проект Pebble Time. Pebble Time доаѓа со нов интерфејс наречен „timeline“, кој овозможува едноставна проверка на распоредот. Новитет е новиот е-инк дисплеј во боја, а кога е во прашање батеријата од Pebble не прават компромис и часовникот […]

Прочитај повеќе

Паметниот часовник Pebble, сетот за виртуелна реалност Oculus Rift, Android конзолата Ouya, и играчката Goldieblox се само дел од проектите на кои милиони корисници им ја покажаа довербата преку краудфандинг платформата Kickstarter. Во 2013 година над 3 милиони луѓе ја укажаа довербата и доделија 480 милиони долари на проектите во кои веруваа. Тоа е 1.315.520 […]

Прочитај повеќе