Најавениот сервис на Sony, PlayStation Now ќе овозможи стрим на видеоигри на PlayStation 4 или на PC. Претплатата ќе биде помеѓу 15 и 20 долари во зависност од должината на периодот. Сервисот доаѓа оваа година, јави TechCrunch. „Возбудени сме што може да објавиме дека ќе го прошириме PS Now каталогот. Додаваме нова платформа, PlayStation 4 видеоигри. […]

Прочитај повеќе

Кои настани и новости ја одбележаа гејмерската индустрија неделава? Добредојдовте во најновиот извештај за вашето омилено хоби. По дводневно задевање, Rockstar ја најави работата на Red Dead Redemption 2, а потоа и ги израдува фановите и со трејлер. Со оглед на времетраењето на трејлерот, искрено се надеваме дека нема да трепнете! Хитот од 2010-та, Red Dead […]

Прочитај повеќе

Sony ги официјализира гласините дека PlayStation Now сервисот ќе ги отвори портите и на сопствениците на десктоп компјутери. Паралелно со сервисот за стримување, гејмерите ќе имаат можност да купат безжичен DualShock 4 PC adapter. Направата ќе се појави во продавниците овој септември, но не се знае кога стриминг услугата ќе стане достапна. Она што знаеме […]

Прочитај повеќе

PlayStation Now е визијата на Sony за иднината на видеоигрите. Ова е прв пат да видиме конкретен план од Sony за понуда на гејминг преку облакот откако пред две години го купија Gaikai. Но, иако е револиционерна платформа, сепак Now ќе мора да се покаже првин со одржување на добра латенција, која зависи од интернет […]

Прочитај повеќе

Конечно Sony го објави планот кои го имаат со Gaikai. Oткако го купија пред повеќе од година, во голем дел бевме убедени дека Sony сериозно размислува да го понуди играњето преку облак на корисниците. Годинава на CES 2014 Sony и официјално ја понуди PlayStation Now услугата – гејминг преку облак кој нема да биде достапен […]

Прочитај повеќе