Google се договори со Кенија и за прв пат некоја држава ќe започне да користи интернет од балони. Секако станува збор за Project Loon, балоните на Google кои се користат како интернет антени. Компанијата се договори со Кенија Телеком и од 2019 би требало да започнат со поврзување на корисниците со интернет преку балон. Project […]

Прочитај повеќе

From Darkness е невообичаена видеоигра во форма на документарец која ве става во центарот на конфликтите на источна Африка. Играјќи како белгиски новинар, играта ви приложува образовен коктел од аудио, видео и тродимензионално истражување кои би требало да ви помогне да ја најдете исчезната ќерка. From Darkness е заснована на длабоко истражување во Кенија и […]

Прочитај повеќе

Џулиус Јего од Кенија го освои златниот медал во фрлање копје на Светското првенство во атлетика кое се одржува во Пекинг. Но, покрај овој подвиг, тоа што е интересно во приказната е што тој научил да фрла копје благодарение на YouTube. Натреварувачот од Кенија речиси се што знае за фрлањето на копје го научил од […]

Прочитај повеќе

Основачот на Microsoft, Бил Гејтс, на својот блог ги сподели најпозитивните моменти од 2013 година во неговата лична листа. Листата на г. Гејтс остава навистина простор за оптимизам, а уште подобро би било овие трендови да продолжат. Г. Гејтс пишува дека неодамнешните случаи на полио во Сирија, Кенија и Сомалија наидоа на супер брз одговор. […]

Прочитај повеќе