Tomb Raider филмот почна да се прикажува од 2.март 2018 година. 100 милиони долари беа исцедени во напнати 118 минути, а се спечалија нешто повеќе од 273 милиони долари. Ова се пет факти кои можеби не ги знаевте за филмот. 1. Заплетот е заснован на видео играта од 2013 година. 2. Пред да ја доделат […]

Прочитај повеќе

Како што кажавме во нашата листа со најдобрите видео игри со женски протагонисти, преубавата Лара Крофт е на сцената уште од 1996 година, а тоа, ќе се согласите, е многу време во гејмерската индустрија. Првите три Tomb Raider игри бележат огромни успеси и нудеа уникатна игрива формула во импресивен графички енџин. Таквото нешто, особено вториот […]

Прочитај повеќе

За време на осми март решивме да направиме листа од осум женски протагонисти кои ја освоија гејмерската популација во 2017 година. И додека припадниците на женскиот пол го користат викендов за патување, пополнете ја празнината од нивното отсуство така што и вие ќе заминете на (дигитално) патување со некоја од следниве дами. Сара Рајдер, од […]

Прочитај повеќе

За многумина, добра компјутерски игра е следниот еволутивен чекор за паралелно впивање книга, музика и филм. Производот кој произлегува од ваквата фузија го издигнува консументот на ниво кое знае да понуди еуфорична состојба значително поголема од индивидуалното изложување на само една форма. Токму поради ова, во моментот кога ќе завршите одредена игра, сосема е очекувано […]

Прочитај повеќе

Оригиналната Tomb Raider датира уште од 1996 година и иако играта беше вистински хит на времето, сега е добра само за две работи: носталгично присетување или увид за тоа каков бил гејмплејот или графиката во деведесеттите. Модерот XProger последниве неколку месеци вложил време и енергија за римејк на енџинот и рекреација на играта директно преку […]

Прочитај повеќе

Фановите на долго-очекуваниот Tomb Raider, филм со занесната Алисија Викендер, конечно беа почестени со неколку официјални фотографии од филмот. Што се однесува до самата приказна, седум години по исчезнувањето на нејзиниот татко, кој го глуми Доминик Вест (The Wire), дваесет и една годишната Лара вложува нови напори да го пронајде преку гробницата на еден остров […]

Прочитај повеќе

Корисниците на iPhone и iPad за овие новогодишни празници дел од своето време за релаксација ќе можат да го поминат во играње на Tomb Raider. Square Enix ја реиздаде оригиналната верзија на играта за iOS и таа сега е достапна во App Store за еден долар. „Се враќаме таму каде што се започна за еден […]

Прочитај повеќе