Нова победа за гласовниот асистент на Amazon со кој може да се управува паметниот дом. Лаптопите на Acer ќе пристигаат со преинсталирана Alexa. Првите модели кои ќе доаѓаат со Alexa се Spin 3 и Spin 5. Ова е мала победа на Amazon кој ќе се обиде да го управува паметниот дом од сите уреди од […]

Прочитај повеќе

Microsoft постојано се залага за подобрување и проширување на функционалност на нивниот најнов оперативен систем. Најновото есенско надополнување првенствено се стреми да овозможи подобра поврзаност и интеракција помеѓу вашиот компјутер и мобилната направа. Неодамна, гигантот од Редмонд вети дека телефоните и Windows 10 ќе комуницираат еден со друг и активностите започнати на телефонот ќе можат […]

Прочитај повеќе

Гласовните асистенти на Microsoft и Amazon, Cortana и Alexa сега ќе можат да разменуваат информации. Веста ја објавија директорите на двете компании, Џеф Безос и Сатја Надела. „Светот е голем и разновиден. Ќе има повеќе интелегентни агенти, секој со пристап до различни податоци и области на специјализација. Заедно, нивната моќ ќе биде да се надополнуваат […]

Прочитај повеќе

Една година по излегувањето на Windows 10 ќе биде достапна и првата голема надградба на оперативниот систем. Надградбата бесплатно ќе им биде достапна на сите кои веќе имаа инсталирано Windows 10, јави Verge. Најголемите промени ќе се однесуваат на: Cortana, Windows Ink и прелистувачот Edge. Microsoft дел од овие надградби ги најави поодамна, така шпекулациите беа […]

Прочитај повеќе

Новата тест надградба на Windows 10 доаѓа со фокус на Cortana и имплементација на неколку интересни решенија за гласовниот асистент на Microsoft. Cortana во тест верзијата ќе може да пребарува по имејл пораките за да провери дали си ги одржувате ветувањата, велат извори на Verge. Cortana ќе препознава клучни зборови и фрази па така ако […]

Прочитај повеќе

По повеќе лоши години за Microsoft во кои се обидуваше да го промени Windows за десктоп, ниту знаеше што прави со Windows за мобилните телефони, конечно компанијата направи вистински потег и го објави Windows 10. Креирајќи еден оперативен систем за сите уреди не беше најдобриот потег од Microsoft. Полн погодок беше што понуди бесплатна надградба […]

Прочитај повеќе

Microsoft би можел да креира верзија на својот асистент Cortana во човечка големина за HoloLens. Не станува збор за физички робот, туку за дигитален лик на Кортана од Halo која ќе одговара на барањата на корисникот. Иако веста не е официјално од Microsoft, хуманоидна Cortana е едно од најпопуларните барања на корисниците на Share Your […]

Прочитај повеќе

Гласнивниот асистент на Microsoft, Cortana, и официјално е достапна за Android. Верзијата која е достапна на Google Play e бета, но за разлика од претходно протечената Cortana, оваа е поблиску до финален производ, откри Microsoft на својот блог. Во моментов Cortana е дотапна единствено во САД, но според најавата наскоро може да ја очекуваме и […]

Прочитај повеќе

Верзија на Cortana за Android излезе порано од очекувањата. Иако требаше да се појави на 29-ти јуни заедно со новиот Windows 10, сепак на интернет „протече“ APK од неофицијалната бета верзија на апликацијата. Иако според податоците од Microsoft станува збор за рана бета верзија на апликацијата, корисниците кои ја испробаа велат дека Cortana на Android […]

Прочитај повеќе

Microsoft најави нова платформа која ќе доаѓа под Cortana – Cortana Analytics Suite. Платформата ќе овозможи обединување на речиси сите сервиси: машинско учење, големи податоци и аналитика и ќе ги спои во еден робусен сервис, јави TechCrunch. Платформата ги користи Azure ML, PowerBI и Azure Data Catalog кои заедно со Cortana ќе креираат единствена платформа […]

Прочитај повеќе

Новиот Windows е направен да се конектира со сите уреди, без разлика дали станува збор за постар телевизор, три години стар печатач, телефон, таблет компјутер. Microsoft се обврзува дека истото искуство ќе го пренесе и до корисниците на iOS и Android телефони, кога ќе ги приклучат своите уреди на Windows 10 PC. „Во Microsoft сакаме […]

Прочитај повеќе

Напредокот на Siri, Google Now и Cortana ќе предизвика потреба од реорганизирање на Интернет, вели Џејсон Марс. креатор на Sirius, гласовен асистент со отворен код. Целта на Sirius е бесплатен и квалитетен гласовен асистент кој ќе демонстрира дека денешниот Интернет не е подготвен за гласовни команди. Станува збор пред се за компјутерските центри кои ќе […]

Прочитај повеќе