Најголемата онлајн продавница Amazon го продлабочува јазот со Google и се чини дека засега нема да има решение. Amazon ќе престане да продава Nest производи на својата продавница. Потегот на Amazon е симболичен, компанијата и онака не продава премногу производи од Nest, но секако подегот не води кон помирување. Најпрво Amazon ги извести Nest дека […]

Прочитај повеќе

Се чини дека во Alphabet не се презадоволни од развојот на Nest како независна компанија. Поради ова, Nest се враќа назад во Google. Враќањето беше најавено уште во 2016 година, но се реализира дури сега. Потегот доаѓа во период во кој 69% од IoT уредите доаѓаат од Amazon. Nest во Google ќе биде дел од Google […]

Прочитај повеќе

Компанијата која го направи најдобриот паметен термостат има нов уред. Nest наскоро би можел да претстави својата прва 4К камера, јави Androidpolice. Nest е една од компаниите со кои започна растот на интернет на нештата. Сега има куп компании, но сепак уредите на Nest имаат поголем потенцијал. Станува збор за безбедносна камера која засега не е […]

Прочитај повеќе

Со креирањето на Alphabet, Nest Labs стана посебна компанија, но сега ова ќе се промени и Nest Labs се враќа во Google. Причина за враќањето е крирањето на единствена платформа за Интернет на нештата, велат извори за Fortune. Во новата група влегува и тимот кој работи на Google Home. Лидер на тимот е Хироши Локхајмер. […]

Прочитај повеќе

Најпознатиот производител на поврзани уреди Nest, претстави нова камера Nest Outdoor Camera, наменета за работа во дворот и за заштита од домот од продавници пред тие да влезат внатре. Ова е прва безбедносна камера и втора камера која ја презентира Nest, по купувањето на Dropcam. Nest презентираше камера во 2015 година со вградени сензори, аларми на […]

Прочитај повеќе

Дали една од најголемите IoT компании, Nest, може да биде заборавена како уште еден неуспешен експеримент на Google? Google потроши над 3 милијарди долари да го купи Nest во 2014-та година, но сега приходите се под очекуваното, и Google може да изгуби трпение со проектот, вели Recode. Nest направи 340 милиони долари во продажба минатата […]

Прочитај повеќе

Паметните камери на Nest ве гледаат дури и кога се исклучени, открива ново истражување. Иако камерата е дизајнирана така што може да се исклучи со помош на апликација за паметен телефон за да престане со снимање, сепак ова единствено ќе ја исклучи диодата што емитира светлина. Камерата продолжува да снима. Од Nest велат дека кога […]

Прочитај повеќе

Веста дека Google станува Alphabet можеби го изненади ИТ светот кој не очекуваше такви драматични промени во една од најуспешните компании. Но, реорганизацијата сега звучи логично и интересна бидејќи ќе му дозволи на Google, oдносно на новиот ентитет Alphabet да внесе откачени проекти на пазарот – од очила со проширена реалност до автономни автомобили и […]

Прочитај повеќе

Компанијата-лидер кога Иинтернет на нештата е во прашање, Nest, во сопственост на Google, објави нова верзија на паметниот термостат. Дизајнот на новиот уред е скоро непроменет, а се чини и дека нема никаква причина за ова со оглед на тоа дека дека Nest е еден од најдобро дизајнираните уреди за паметниот дом. Минимални промени сепак […]

Прочитај повеќе

Веста дека Google станува Alphabet можеби го изненади ИТ светот кој не очекуваше такви драматични промени во една од најуспешните компании. Но, реорганизацијата сега звучи логично и интересна бидејќи ќе му дозволи на Google, oдносно на новиот ентитет Alphabet да внесе откачени проекти на пазарот – од очила со проширена реалност до автономни автомобили и […]

Прочитај повеќе

Објавни се нови реклами за паметните уреди на Nest кои се забавни, смешни и сите четири имаат уште една особина – во текот на целата реклама не се споменува Google. Доколку не знаете, Nest од неодамна е во сопственост на Google нема никакви наговестувања за ова, па ова нема да го дознаете од рекламата. Сепак […]

Прочитај повеќе

Канадската компанија Ecobee го претстави Ecobee 3, паметен термостат кој треба да претставува конкуренција на Nest. Компанијата е позната по тоа што го креираше првиот термостат кој се поврзува преку Wi-Fi мрежа. За разлика од претходната генерација овојпат Ecobee работеше на дизајнот, па сега намерата не им е само да биде функционален туку и убав […]

Прочитај повеќе