Новото продолжение на Хари Потер, Фантастични ѕверки и каде да се најдат, поодамна е во кино салите. Љубителите на серијалот веќе сигурно го изгледаа филмот, ја знаат приказната и ги виделе визуелните ефекти. Одличните ефекти се постојано присутни во серијалот, а ниту овој дел не е исклучок. Видеото на Wired има повеќе податоци за ефектите […]

Прочитај повеќе

Дали сте се запрашале како изгледаат холивудските блокбастери пред и по ефектите? Креаторите на Doctor Strange споделија кусо видео во кое може да видиме како изгледаат борбите во филмот пред и по CGI ефектите. Бенедикт Камбербач и онака е доволно кул без оганот и штитовите, но каков стрип јунак би бил без нив? Ако сте […]

Прочитај повеќе

На љубителите на The Walking Dead, без сомневање веќе им е познато дека најголем дел од ефектите во серијата се дело на одличниот тим за маски. Сепак новата сезона понуди нов предизвик, тигарот Шива кој во целост е компјутерски генериран.  Ако помисливте дека во некоја од сцените тигарот е вистински, тогаш тимот одлично ја завршил […]

Прочитај повеќе

Погледнете го краткиот документарец на BBC за тоа како се снимаше Warcraft the Movie, и како беа направени амбициозните визуелни ефекти.

Прочитај повеќе

Погледнете како се креира магичниот свет на едно од најпопуларните ТВ шоуа во моментов, Game of Thrones.

Прочитај повеќе

Такахиде Хори секој ден последниве четири години работи на својот проект, 30 минутен анимиран филм. Филмот е целосно изработен единствено од него, а доколку успее да најде инвеститори планира да даде отказ и целосно да се посвети на анимираните филмови, пренесува Kotaku. Иако г. Хори има искуство во моделирање и изработување на куклите кои ги […]

Прочитај повеќе