Види Вака е медиум кој ги носи актуелните вести од секојдневието на место каде денешната младина поминува највеќе време, социјалните мрежи. Види Вака се појави во 2016 година и тогаш имавме шанса на самиот почеток да дознаеме нешто повеќе за нив и за идејата позади оваа платформа, па така и денес, кога одбележуваат 500 видеа, […]

Прочитај повеќе

Од почетокот на месецов, на друштвените профили започна да функционира платформата ВидиВака, чија мисија е да ги донесе актуелните теми во општеството до публиката која поминува часови и часови на Facebook, Twitter, Instagram и YouTube. Публика која практично и не поседува телевизор и нема навика да ги процесира информациите преку традиционалните медиуми. Форматот на кој ВидиВака ги пакува […]

Прочитај повеќе

Coworking просторите и инспиративни инкубаторите се следниот чекор кон развој на стартап екосистемот во Македонија, вели Бисерка Конеска, директорка на инкубаторот на Seavus. Софтверскиот гигант сега се реши да ги отвори своите врати за сите стартапи и нови медуми, со намера да ги поддржат идните генерации на иноватори. „Лично сметам дека целиот приватен сектор би […]

Прочитај повеќе

Можеби македонските телевизии се посрамени, но сепак се чини дека телевизијата им значи на луѓето, барем за уште некое време. Според Reuters Institute for the Study of Journalism, се поголем е бројот на корисници кои вестите ги читаат на веб портали во најголем дел од државите на Европската Унија, но и останатите држави со подлабока […]

Прочитај повеќе

Нова ТВ е еден од ретките македонски медиуми кој се впушти во директна интеракција со својата публика. И браво за тоа! Порталот во духот на новите медиуми се впушти во кампања во која ги повика твитерџиите да го предвидат исходот од политичките преговори во Брисел, кои во моментот се водат помеѓу партиите, со посредништво на […]

Прочитај повеќе

Британскиот национален телевизиски сервис BBC започна поинтензивно да ги користи новите медиуми за да се приближи до публиката, која сега повеќето време го поминува онлајн. Откако стартуваа Instagram профил преку кој споделуваат кратки сумирани вести во видео форма, наменети за брзо прегледување, сега телевизискиот канал тестира и подфорум на популарниот Reddit. Subreddit е своевидно одолжување […]

Прочитај повеќе

IndieVoic.es е платформа која претендира да постане своевиден Kickstarter или Indiegogo за малите независни медиуми од државите кои се во развој. IndieVoic.es е идеја на Саша Вучиниќ, поранешниот директор на српска телевизија Б92 и основач на Media Development Loan Fund, преку кој успеа да собере 120 милиони долари за развој на медиуми. Целта на проектот […]

Прочитај повеќе