Според истражувачите од компанијата Check Point, еден вид ransomware, познат под името Locky, злоупотребува одредени неправилности кои се пројавуваат во начинот на кој друштвените мрежи како Facebook и LinkedIn управуваат со фотографиите. Ransomware е сериозна закана за секој интернет корисник, во моментов јавниот превоз во Сан Франциско е под опсада на ransomware. Ваквиот вид штеточина го […]

Прочитај повеќе

Нов прелистувач кој блокира реклами сака да им плаќа биткоини на корисниците кои го користат. Brave ќе ги замени рекламите на медиумите кои корисникот ги чита со сопствени реклами, а потоа ќе го исплаќа во биткоини за гледањето на реклами. Brave е прелистувач креиран од Брендан Ајх, ко-основач и поранешен директор на Mozilla. Планот е […]

Прочитај повеќе

Кога имате крипто-валута која е тешко да следи, тогаш имате и проблем? Според New York Times кој се повикува на соопштение од FBI, сега на киднаперите има е олеснето барем кога е во прашање исплаќањето на откуп. Доколку ги замисливте жртвите како деца или жени, тогаш обидете се повторно. Хакерите сега „киднапираат“ купишта украдени податоци […]

Прочитај повеќе

Гувернерот Димитар Богов можеби ги прогласи биткоините во Македонија како незаконско средство за плаќање, но тоа не треба да ги спречи другите да дискутираат за крипто-валутите, кои според многумина се иновативен начин за онлајн плаќање. Затоа во четврток, 19 март во 19:00 часот, хаклабот КИКА организира настан на кој ќе се дискутираат крипто-валутите и нивниот […]

Прочитај повеќе

Еден биткоин се уште има огромна вредност. Не зборуваме за вредноста од 200-те долари кои ќе ги добиете за еден биткоин, понекогаш повеќе или помалку зависи од постојаната промена; туку за иновативниот систем на крипто-валутата за безбедно и анонимно префрлување пари преку интернет. Иако некои држави веќе ги направија нелегални, вклучувајќи ја и Македонија, бидејќи […]

Прочитај повеќе

Отсега за услугите на Microsoft ќе можете да платите во биткоини. Крипто-валутата може да се корисит за додавање на средства на Microsoft профили кои потоа може да се користат за плаќање на услугите кои ги нуди компанијата, како на пример за купување игри на Xbox или купување апликации на Windows Phone. „За нас ова е […]

Прочитај повеќе

Плаќањето и тргувањето со биткоин во Македонија покрај заработка може да ви донесе не само парични казни туку и затворска казна од пет години. „Работење со биткоини во нашата држава ќе се санкционира. Биткоини во основа е шпекулативна валута, што го чини инвестирањето во нив крајно ризично. Во Република Македонија легално средство за плаќање е […]

Прочитај повеќе

Сите кој купуваат со биткоини во Србија ова го прават на сопствен ризик, предупредува Народната банка на Србија, а пренесе Rts.rs. Ова не важи само за биткоините, туку и за останатите дигитални крипто-валути. „Според законот платежно средство во србија е динарот и сите трансакции за услугите завршени во државата се во динари, освен ако со […]

Прочитај повеќе

PayPal започнува соработка со три од водечките биткоин сервиси за исплата BitPlay, CoinBase и GoCoin, со што ќе овозможи плаќање со крипто-валутата преку својата платформа. Услугата за почеток е достапна во Северна Америка, објави PayPal на својот блог. Сепак PayPal нема да ги процесира овие исплати, а биткоин нема засега да биде додаден во PayPal […]

Прочитај повеќе

Expedia, eдна од најголемите светски онлајн трговски агенции, ќе прифаќа плаќање преку биткоини. Но, засега со дигиталната валута ќе може да се букираат само хотели, и тестирањето со кое ќе се види дали се исплати вакото плаќање ќе се прави само со американската верзија на сајтот. И други туристички агенции го прифатија алтернативното плаќање, како […]

Прочитај повеќе

Петнаесет годишниот Ерик Финман ги искористи 1.000-те долари подарок од баба му за да купи биткоини во 2012 година, кои по една ипол година, се искачија на вредност од 100.000 долари. Ова мало богатство тинејџерот го искористи за да започне едукативен стартап Botangle.com со кој нуди онлајн подучување. Веќе има 20 подучувачи и стотина корисници […]

Прочитај повеќе

HashPlex е стартап кој им овозможува на Bitcoin ентузујастите да копаат дигитални крипто-монети и доколку немаат простор каде да ја постават опремата. Стартапот обезбедува хостирање, интернет, старт/стоп/контрола скриптирање и основно одржување, додека опремата е кај нив. За сите кои се заинтересирани да „копаат“ Bitcoin-и, најголем проблем претставува сместувањето на опремата. Таканаречените „рудари“ не само што […]

Прочитај повеќе