Google одлучи да се откаже од својот модуларен телефон и да престане со развој на Project Ara. Со ова барем засега компанијата го прекинува развојот на модуларните телефони, јави Reuters. Веста за откажување на проектот доаѓа шест месеци по конференцијата Google I/O. Компанијата тогаш најави дека има партнери кои ќе ги прават модулите. Идејата беше секој […]

Прочитај повеќе

Модуларниот телефон Project Ara од Google, секако не е првиот ваков телефон, но е телефoнот кој најмногу не воодушевува. Најверојатна главната причина за ова е поголемата доверба која ја имаме во Googlе, отколку во модуларните телефони на Puzzlephone, Fairphone, ZTE, па дури и LG. Project Ara е првиот телефон кој ќе го произведува Google, и ова […]

Прочитај повеќе

Google е принуден да го одложи излегувањето на првиот модуларен телефон Project Ara. Идејата за телефонот е секој сам да си креира што е можно поперсонализиран уред со делови кои се менуваат, но за жал токму магнетните „жлебови“ кои овозможуваат ова, се причина што телефонот не може да го помине Crash-тестот. We are testing a […]

Прочитај повеќе

Откако беа најавени лани, коценптот дека ќе може сами да составуваме модуларни телефони звучеше малку нереално. Се до сега. Google го стартува Project Ara. Иако можеби ќе задоцнат, модуларните телефони наскоро ќе се појават во продавниците, а прва локација на Project Ara e Порторико. Вестите доаѓаат од кампусот на Google, Mountain View, каде се одржа […]

Прочитај повеќе

Откако ги сподели првите упатства за девелоперите на Project Ara, сега Google му дозволи на Verge да влезе во лабораториите во кои се развива „направи-си-сам“, и да објави видео во кое се објаснува дел од технологијата, модификациите, изгледот на телефонот, но и зошто компанијата се одлучи да ја употреби филозофијата на Darpa кога е во […]

Прочитај повеќе

Google ја објави развојната алатка за Project Ara, Project Ara MDK (Module Developer Kit). Верзијата 0.1 доаѓа со технички упатсва за креирање на модулите, а главниот документ е објаснување за изгледот и големините на телефонот и кој модули ќе можат да се приллучат на кои портови. Како што најави Google и претходоно Project Ara ќе […]

Прочитај повеќе

Google објави ново видео во коe прикажува нови детали за „направи-си-сам“ телефон, Project Ara. Во видеото кое трае неколку минути Google не запознава со луѓето кои се зад проектот, како и со моменталните предизвици со кој се соочува тимот. Покрај техничките новитети како магнетните „брави“ со кои се прицврстуваат модулите, може да видиме и софтверско […]

Прочитај повеќе

Project Ara, иницијативата на Motorola и еден од ретките оддели кои останаа во сопственост на Google, откако Motorola беше продадена на Lenovo може да започне со реализација, а првите модуларни телефони ќе се појават во почетокот на следната година, јавува Time. Google започнува со првите конференции за девелоперите на кои заинтересираните ќе бидат запознаени со […]

Прочитај повеќе

Кога првпат го видовме Project Ara на Motorola или направете-си-сам телефони изгледаше на одлична идеја, но за која ќе биде потребно подолг период за реализација. Сега и кинескиот производител ZTE излегува со сопствен модуларен телефон ZTE Eco-Mobius. Но, идејата на ZTE засега е единствено концепт, а презентацијата која ја имаа на CES 2014 беше со […]

Прочитај повеќе

3D Systems е новиот партнер на Motorola и Google во креирањето на следната генерација на телефони, Project Ara. Project Ara е иницијатива со којa Motorola и Google ќе ја претстават следната генерација на паметни телефони, телефони кои корисниците сами ќе си ги сколопуваат. Телефоните ќе имаат една основа, а останатите делови, како на пример дисплеј, […]

Прочитај повеќе

Project Ara е нова иницијатива на Motorola, во сопственост на Google, чија цел е да „направи со хардверот тоа што Android го направи со софтверот“. Идејата е да се креира екосистем на телефони кои ќе имаат само ендоскелетон, односно рамка, а ќе бидат составени според изборот на корисникот, не на производителите. Корисникот сам ќе си […]

Прочитај повеќе