Pi Zero чини само 5 долари и е два пати помал од банкнота. Но, може да биде испрограмиран! Можеби е поспор од поголемите (и поскапи!?) модели на Raspberry Pi кои чинат од 20 до 35 долари, но Pi Zero е доволно моќен за да се користи за кул работи – од мини-модул во роботика и […]

Прочитај повеќе

Сите ентузијасти за мини-компјутерот Raspberry Pi имаат нова причина за радост. Во соработка со Element14, еден од производителите на микрокомпјутерот, Raspberry сега ќе доаѓа во сите варијанти кои можат да се персонализираат по потреба на корисниците. Element 14 на своите корисници ќе им овозможи да ја модифицираат плочката и да креираат сопствена чии димензии и […]

Прочитај повеќе

Калифорнискиот стартап Next Thing бара инвестиција од 50.000 долари за да заврши на развојот на својот микро-компјутер Chip. Тоа што е интересно е што компјутерчето ќе чини само 9 долари! Затоа интернетот одговори позитивни, и Kickstarter кампањата заврши успешна со над 18.000 поддржувачи кои донираа над 920.000 долари. Првата верзија ќе доаѓа со процесор на […]

Прочитај повеќе

Compute Stick е нов мини РС од Intel кој доаѓа со WIndows 8.1 или Ubuntu 14.04 LTS. Станува збор за уред кој преку HDMI порта се приклучува на монитор и е еден од најмалите стик-РС кои се достапни на пазарот. Со оглед на тоа дека сепак е во најмалите и најевтините уреди, разбирливо е дека […]

Прочитај повеќе

Новата верзија на микро-компјутерот Raspberry Pi 2 доаѓа со побрз процесор од 900MHz со четири јадра и поголема меморија од 1GB, но цената му останува евтина. Pi чини само 35 долари, што беше целта на компанијата да го популаризира малиот компјутер кој „сега е корисен“ и може да им послужи на сите – од искусните […]

Прочитај повеќе

Можеби е тешко да се поверува дека мини-компјутерот Raspberry Pi можеше да биде помал, но фондацијата зад овој уред само што претстави помала верзија, наречена Raspberry Pi A+. Новиот мини комјутер е помал, со намалена потрошувачка на енергија, а доаѓа за само 20 долари. Преходната верзија B+ беше достапна за 35 долари. Raspberry Pi A+ […]

Прочитај повеќе

Мини-компјутерот Raspberry PI доби нова подобра верзија која е поекномична кога е енергијата во прашања, и доаѓа со куп други надградби. Raspberry PI B+ доаѓа со уште две USB портови, бидејќи двете основни не беа доволни откако корисникот ќе ги приклучеше глувчето и тастатурата, а дополнителните две порти овозможуваат дополнителни приклучоци, на пример за хард-диск. […]

Прочитај повеќе

Jetson TK1 од Nvidia е првиот преносен суперкомпјутер базиран на истата архитектура како Titan. Мини суперкомпјутерот е наменет за употреба во роботиката, автономните возила или комјутерите чија намена е симулација на човечкото препознавање на физичките објекти. Jetson ТК1 доаѓа со Tegra K1, 2 GB RAM, 16 GB слободен простор, mini-PCIe слот, SD/MMC конкетор и HDMI […]

Прочитај повеќе

Intel изработи нова верзија за своето mini-PC NUC. Новата верзија е малку поголема од претходникот но овојпат доаѓа со повеќе слободен простор. Зголемувањето на висината на NUC за околу 12 милиметри овозможува доволно простор за стандарден лаптоп хард-диск и без дополнителни модификации сега може да се користат хард-дискови до 1 TB кои се високи околу […]

Прочитај повеќе

Преносните компјутери добиваат неочекувано засилување. На CES 2014 Intel го претстави својот микро-комјутер Edison кој е спакуван на плочка со големина и изглед на SD-картичка. Компјутерот е со двојадрен Quark процесор, а има и Wi-Fi и Bluetooth конекција. Оперативниот систем на Edison е Linux, а за него е изреботена и специјална верзија на Wolfram. Моќта […]

Прочитај повеќе

Мини-PC-то Raspberry Pi стигна до 2 милиони продадени примероци за 20 месеци. Компанијата беше блиску со пресметките и предвидувањата откако нивната првична прогноза беше дека до 2.000.000 ќе стигнат во јануари следната година. Идејата на Raspberry Pi фондацијата ова е да се направи програмирањето да биде достапно за сите, овозможувајќи им на сите да го […]

Прочитај повеќе