Падовите во Етиопија и Индонезија неодамна ги приземјија сите Boeing 737 Max авиони. Директорот на компанијата пред приземјувањето тврдеше дека причина за уривањето е софтверски пропуст кој ќе се среди набрзина. Веројатно поважно прашање е дали авионот воопшто требало да добие дозвола за употреба од агенциите кои сертифицираат летала за употреба. Надминувањето на проблемите е […]

Прочитај повеќе

Wright Electric најави дека работи на технологија која за 10 години ќе може да превезува патници од Лондон до Париз со електрични летала. Авионите на овој пат со должина од околу 500 километри ќе можат да превезуваат 150 патници, јави BBC. Засега интерес за технологијата покажа британската компанија за евтини летови Easyjet. Доколку се намали […]

Прочитај повеќе

САД воведе нови правила за летањe за летовите од Блискиот Исток и Африка. Патниците во овие прекуокеански летови, повеќе нема да можат да влезат во авионот со таблет или лаптоп компјутери. Исклучок се паметните телефони кои се дозволени на авионите. Целата електроника која е поголема од паметен телефон, отсега мора да биде чекира и да […]

Прочитај повеќе

Авион управуван од вештачка интелигенција – Alpha, успеа да победи двајца пилоти во симулација. Вештачката интелигенција беше во одбранбена улога и управуваше со четири авиони во одбрана на западниот брег на САД. Двајца искусни пилоти во пензија беа напаѓачите кои управуваа со подобри авиони. Вештачката интелигенција успеа да ги избегне нападите на луѓето, и да […]

Прочитај повеќе

Американското Федерално истражно биро (FBI) ги потврди тврдењата на Крис Робертс, кој вели дека нашол и искористил безбедносни пропусти во авион на United Airlines, за да го управова за краток период. Според изјавата на г. Робертс за FBI, тој успеал да го промени кодот на компјутерот за контрола на забавата, по што добил пристсап до […]

Прочитај повеќе

Кина со сајбер нападите врз Lockheed Martin наводно собрала и дел од плановите за последната генерација на воените воздухоплови на САД, F-22 Raptor и F-35A Joint Strike Fighter. Нападите ги извршил кинески државјанин Су Бин кој живее во Канадa, јавува Wall Street Journal. Сајбер нападите г. Су ги извршил со помош на уште двајца соучесници, […]

Прочитај повеќе

Федералната комисија за комуникации FCC наскоро би можела да донесе препорака со која на ќе дозволат користење на телефони во авионите, кога авионот се наоѓа на висина над 3.000 метри, јавува Wall Street Journal. Регулативата доаѓа по најавата на Европската агенција за авиопревоз која исто така неодамна им дозволи користење на паметни телефони или таблет […]

Прочитај повеќе

Европа ќе го релаксира правилата кои се однесуваат на користење паметни уреди во текот на летањето со авион, јавува BBC. Доколку сте во групата луѓе кој многу тешко, се одвојуваат од својот паметен телефон или таблет, новите препораки на Европската агенција за воздушна безбедност ќе ги дочекате со нетрпение. Наскоро патниците со авион ќе можат […]

Прочитај повеќе