Snapchat е една од ретките платформи каде обичната интеграција на функции е всушност возбудлива вест за корисниците. Мрежата им претстави на своите 100 милиони активни корисници нов Chat 2.0 функција за споделување на текст, видео и стикери, во кое сега се вклучени и видео повици. Сервисот ја потврди својата определба, Chat 2.0 да биде најдобриот […]

Прочитај повеќе

Просечниот корисник на Snapchat дневно поминува од 25 до 30 минути на апликацијата, што ја прави платформата сериозна конкуренција на останатите социјални мрежи. Snapchat сега има над 100 милиони активни корисници, а 60 отсто од нив секој ден креираат нови содржини. Содржините не се само видео, туку и текст разговори со пријателите или испраќање на […]

Прочитај повеќе

Пристигнаа новите геофилтри за Македонија на Snapchat, креирани на дизајнерскиот хакатон #DesignTon. Геофилтрите се наменети за Ресен, Матка и Кокино, и се првите потврдени филтри од Snapchat од овој настан. Креатори на геофилтрите се Ивана Крстева (Кокино), Јована Шишковска (Матка) и Маја Митровиќ (Ресен). Геофилтерот е замена за некогаш суперпопуларните „чек-ин“, но се значително позабавни, […]

Прочитај повеќе

Snapchat e хит меѓу македонските корисници, и можеби наскоро и меѓу македонските брендови. Првиот бренд кој се активира на друштвената мрежа е Ramstore кој започна да споделува кратки „снапови“ и приказни кои траат само 24 часа. Проектот го водат маркетинг агенциите NewMedia MК и KingKong Agency од Осијек. „Со овој чекор отвораме уште еден канал […]

Прочитај повеќе

Знаете зошто подкастите се кул и популарни? Бидејќи можете да слушате #ИТН било каде, преку било кој уред и во било кое време, и да чуете дискусија зошто Snapchat е следниот Facebook и зошто македонските игри се важни за нашата ИТ индустрија. Зборуваме и за coworking просторите кои се појавија скоро одеднаш во Скопје во […]

Прочитај повеќе

Добри вести за сите Snapchat корисници – сервисот сега ќе ви овозможи да креирате сопствени геофилтри за најразлични забави или настани. За жал, оваа можност нема да биде бесплатна, и ќе биде достапна на почеток во САД и В. Британија. On-Demand Geofilters чини најмалку 5 долари на час, а се однесува за локациски простор кој […]

Прочитај повеќе

Snapchat е следното големо нешто меѓу друштвените мрежи, со над 100-тина милиони активни корисници дневно. Апликацијата е навистина заразна бидејќи видеата и фотографиите постојат најмногу 24 часа, па мора постојано да проверувате доколку не сакате да пропуштите ексклузивна содржина. Меѓу популарните содржини се и фотографиите кои се тагираат со геофилтри со кои се споделува локацијата […]

Прочитај повеќе

(Ова e гостински пост на Митко Цабевски, стартап ентузијаст и ко-основач на u:Plug. Блог постот е објавен на Medium, а It.mk го реобјавува со негова дозвола) Обично сите големи работи започнуваат како шега и ретко кој може да предвиди дека комплетно ќе го променат начинот на кој конзумираме или создаваме содржини. Еден од тие феномени […]

Прочитај повеќе

(Ова e гостински пост на Митко Цабевски, стартап ентузијаст и ко-основач на u:Plug. Блог постот е објавен на Medium, а It.mk го реобјавува со негова дозвола) Првиот коментар кога ќе споменам Snapchat најчесто е „не го разбирам, 100 пати го имам инсталирано и избришано и никако не можам да се снајдам“. Всушност Snapchat е едноставна […]

Прочитај повеќе

Анкета спороведена на 60 тинејџери покажува за дел од навиките кои ги има новата генерација во САД. Тинјџерите се на возраст од 13 до 19 години, а испитувањето е дело на Business Insider. Tоа што е интересно е што првите лични уреди на тинејџерите се мобилните телефони. Првите телефони ги добиваат на 11 години, а […]

Прочитај повеќе

Snapchat работи на аудио и видео разговори во надеж дека ќе го пронајде вистинскиот модел за монетизација на сервисот. Новоста доаѓа од 9to5 Google кој дојде до слики што покажуваат дека Snapchat работи на надградба на ChatV2. Сепак станува збор за повеќе од слики, а кодот веќе постои во Snapchat апликацијата, но барем засега не […]

Прочитај повеќе

Без разлика дали е приказна за „убиството на Бин Ладен“ или „слетувањето на авион на реката Хадсон“, кои го етаблираа Twitter како платформа за актуелни вести во реално време, на секоја нова платформа и е потребна прва ваква сторија која ќе ги претвори од друштвена мрежа во вистински медиум. Неодамна Snapchat доби таква шанса. Апликацијата […]

Прочитај повеќе