За неколку месеци, најрано во март, Snapchat Snap Inc. најверојатно ќе излезе на берза, јави Wall Street Journal. Доколку веста се потврди, сервисот ќе биде највредната компанија која ќе дебитира во 2017. Првите проценки се дека компанијата вреди околу 25 милијарди долари, иако оваа бројка нема да стане официјална додека не ја потврдат и банките. Snapchat […]

Прочитај повеќе

Компанијата Snapchat го менува името во Snap Inc. Ребрендирањето, иако мало во овој случај, не е новитет кај популарните компании и го користеле повеќе препознатливи брендови и во минатото, особено затоа што им дава и бесплатен ПР околу целиот тој процес. Поголемо изненадување деновиве е што друштвената мрежа презентираше хардвер. Snap презентираше очила за сонце […]

Прочитај повеќе

„Promoted #Stickers“ e нов начин за монетаризација кој го воведе Twitter, а веќе ги имаат и првите корисници – Pepsi е првата компанија, корисник на промотивните налепници. „Навистина ни се допадна идејата, налепниците навистина им овозможуваат на корисниците да се изразат визуелно на Twitter, како никогаш досега, ова им овозможува да бидат креативни. Технологијата е супер. […]

Прочитај повеќе

Instagram воведе нова функционалност наречена Stories, која не го позајмува само името од истата функционалност на Snapchat, туку е идентична копија. Слично како и на Snapchat, Stories ќе траат 24 часа и можат да бидат долги до 10 секунди. Корисниците можат да споделат фотографии и видео директно од камерата или од последните 24 часа од галерија. […]

Прочитај повеќе

Snapchat е друштвена мрежа на која пораките имаат рок на траење. Ако ги испуштите во 24-часовниот период, тогаш никогаш нема да го видите тоа видео или фотографија. И тaa уникатност на Snapchat привлече 100 милиони активни корисници дневно да споделуваат милијарди парчиња содржина. Содржината на Snapchat беше видлива за кратко, но уште поважно секогаш продолжуваше […]

Прочитај повеќе

Реклами помеѓу таканаречените „приказни“ на Snapchat ќе ѝ овозможи на aпликацијата да има постојан и стабилен прилив на финансии. Платформата за споделување на слики, видео и текст крeираше API кое ќе овозможи продажба на реклами помеѓу сториите преку партнери. Snapchat и претходно имаше неколку супер идеи за монетизација на услугата, на пример, персонализираните геолокациски филтри или Snapchat-леќи. […]

Прочитај повеќе

Најголемиот број корисници на паметни телефони во САД престанаа да инсталираат нови апликации. Уште од 2014 година е забележано дека 65,5 отсто од корисниците не преземаат ниту една нова апликација месечно, иако ова немаше влијание на најголемите креатори на апликации. Но, последниве месеци топ 15-те апликации забележаа пад во преземањето од 20 отсто, во споредба со […]

Прочитај повеќе

Snapchat секој ден има 150 милиони корисници, додека Twitter има нешто помалку од 140 милиони корисници дневно, јави Bloomberg. На првото место на листата e Facebook кој убедливo води со 1,09 милијарди корисници кои ја посетуваат социјалната мрежа дневно. Платформата која започна како можност за споделувања на фотографии и куси видеа со ограничен рок на […]

Прочитај повеќе

Сервисот за онлајн продажба на мало, Everlane, се реши да побара нови членови на тимот преку популарната чет апликација Snapchat. Компанијата вели за Тime дека аплицирањето за работа преку Snapchat е „најдобриот начин за вработување во 2016 година”. Наместо објавување секојдневни снапови на Snapchat, Everlane бара од апликантите да објават едно видео до 60-90 секунди […]

Прочитај повеќе

Skopje SnapUP! ќе биде прв собир на локалните корисници на Snapchat. Популарната апликација за пораки што исчезнуваат има 100 милиони корисници дневно, и некои од нив се од Македонија. „Дознајте зошто сите зборуваат за Снепчет и зошто има повеќе од 10 милијарди прегледи дневно!“, велат Митко Цабевски, Ева Пиперевска и Јован Димитров, кои го организираат […]

Прочитај повеќе

Twitter и Facebook се согласија околу една работа, двете компании го гледаат Snapchat како сѐ посериозна конкуренција, побараа од издавачите и брендовите да престанат да ги промовираат своите snapchat профили на нивната платформа. Mic и The Huffington Post веќе не го користат својот snapcod на Twitter, односно не го поставуваат како слика на своите профили. […]

Прочитај повеќе

Ако беше потребно малку подолго време за светските лидери да се приклучат на Facebook и на Twitter, сега е само прашање на време кога лидерите ќе се приклучат на Snapchat. Свои профили на платформата имаат Европскиот совет, Владата на Франција, Владата на Ирска, Стејт департментот, Обединитете нации, UNICEF и куп други организации. Освен ова профили […]

Прочитај повеќе