Инвестициониот фонд South Central Ventures го препозна потенцијалот на хрватскиот стартап AdScanner и инвестираше 1,9 милиони евра. И досега стартапот имаше солидни за регионот, инвестиции од 0,8 милиони долари. AdScanner работи на „big data“ технологија која препознава видео содржини. Со технологијата која ја развиваат се надеваат дека ќе можат да зголемат ефикасноста, транспарентноста и телевизијата […]

Прочитај повеќе

Хрватскиот стартап vHeart во иднина на многу пациенти болни од срцеви заболувања ќе им помогне да бидат поспокојни. Благодарение на технологијата, тие ќе бидат во постојан контакт со својот кардиолог, нешто како кардиолог во џебот. Стартапот е основан од Нина Шесто, научник, која го осмисли целиот проект, пишува Netokracija. Станува збор за комбинација од медицинско […]

Прочитај повеќе

Virtus Nutrition е нов сопственик на хрватскиот стартап Farmeron. Компанијaта е еден светските лидери кога е во прашање исхраната на молзни крави. Засегa цената која ја исплати Virtus Nutrition за Farmeron не е објавена. „Воодушевени сме што му се приклучуваме на Virtus и ќе може да го користиме нивното искуство и познавање на пазарот. Нашите […]

Прочитај повеќе

Новата верзија на паметниот накит од на хрватската компанија Bellabeat веќе има 130.000 купувачи. Компанијата првите модели на новата серија ги продаде за еден час и заработи над 1,3 милиони куни, јави Netokracija.   Накитот има слична функционалност како и фитнес алките за мерење активност. Може да ги следи вежбите, тренинзите и спиењето. Алката е […]

Прочитај повеќе

Хрватскиот стартап кој им помага на земјоделците, Agrivi, е третиот регионален стартап кој доби пари од South Central Ventures, европски фонд кој има канцеларии во Белград, Загреб и Скопје. Со новата инвестиција од 1 милион долари Agrivi ќе продолжи да се развива „со визија да го смени земјоделството во само-оддржлива, ефикасна и профитабилна индустрија“. Аgrivi […]

Прочитај повеќе

Хрватскиот стартап MeshPoint е прогласен за „Најдобра хуманитарна технологија на годината“ на популарните европски стартап награди Europas 2016. MeshPoint се прослави пред една година кога нивните волонтери одеа на локации низ Хрватска по рутите по кои се движеа сириските бегалци. Волoнтерите носеа ранци на кои имаше Wi-Fi станица направена со 3Д испринтани делови, преку која […]

Прочитај повеќе

Софтверот за обработка на податоци од сателити направен од хрватскиот стартап Amphinicy Technologies е 20 пати побрз од сличен софтвер на американската вселенска агенција NASА. Стартапот од неодамна доби неповратна инвестиција од Европската комисија која го оцени стартапот за најдобар во вселенската категорија. Софтверот не само што е првиот во регионот кој добива средства од […]

Прочитај повеќе

Colomb.io е хрватски стартап кој преку Android и iOS апликации ги поврзува новинарите и публиката. Апликацијата овозможува новинарите да креираат содржини со помош на „краудсорсинг“ на информации од публиката, или барем да понуди можност за известување од прва рака од присутните на местото на настанот. Colomb.io е и геолокациска алатка која им овозможува на медиумите […]

Прочитај повеќе

ThiefScry e хрватски стартап и е своевиден паметен катанец за заклучување на велосипед. Уредот може да се искористи за 90 отсто од постоечките велосипеди, а поставувањето е едноставно на задното тркало на велосипедот. Стартапот успеа да влезе во бугарскиот акселератор Eleven кој ќе инвестира 25.000 евра во него. ThiefScry доаѓа со GPS поддршка, но катанецот […]

Прочитај повеќе

Хрватска полека но сигурно станува вистиниски инкубатор за стартапи и иновативна технологија. По Teddy the Guardian, Rimac Automobile, Bellabeat и куп други стартапи, следната иновација доаѓа од Vitastiq. Стартапот претстави уред кој по пат на неинвазивна метода овозможува брзо и едноставно мерење нивото на витамини и минерали во организмот на корисникот и нивно следење со […]

Прочитај повеќе

Хрватско-англискиот стартап Teddy the Guardian успеа да собере инвестиции од 400.000 долари на CES 2015, но успеа и да ја зголеми вредноста на паметните мечиња нарачани во претпродажба над 716.000 долари, јави Netokracija. Парите доаѓаат од ангели-инвеститори помеѓу кои и ко-основачите на Shazam, Atlas Ventures и Secret Escape. Паметното мече Teddy е привлечно за инвеститорите […]

Прочитај повеќе

Bellabeat, хрватскиот стартап кој работи со апликации за бременост, имаше успешен настап на CES 2015 во Лас Вегас, пренесува Netokracija. Стартапот кој веќе има добиено неколку милиони долари инвестиција за развој на своите продукти, сега успеа да се договори со американските продавници BestBuy и Target. Bellabeat на CES ги претстави своите уникатни паметни уреди како […]

Прочитај повеќе