Кинеската компанија Xiaomi претставува нови производи кои немаат многу допирни точки со паметните телефони кои ги прославија. Mi Qicycle е новиот производ кој го претставува Xiaomi, а станува збор за паметен електричен велосипед. За разлика од конкуренцијата која често чини неколку илјади долари, Qicycle доаѓа за 455 долари. Моторот на велосипедот со едно полнење на батериите […]

Прочитај повеќе

(„Производ на денот“ е серијал текстови од македонскиот стартап Brainster кој гради заедница на едукатори да го модернизираaт образованието. Ако ви се допадна овој пост, посетете го блогот на Brainster. Ако ја поддржувате оваа иницијатива споделете со пријателите) Велосипедот повторно станува едно од омилените превозни средства на луѓето. Oд 2003 година наваму се произведени повеќе […]

Прочитај повеќе

Ford претстави два нови мопеди како дел од својот Smart Mobility план. Станува збор за мопеди, претставени на Mobile World Congress во Барселона, кои имаат батерија што овозможува дополнителен погон кога возачите се заморени. Велосипедите можат да се „спакуваат“ при што не се поголеми од патна торба, па можат да седат во багажникот на автомобилот […]

Прочитај повеќе

Smart Wheel од FlyKly Bikes е тркало кое едноставно може да се постави на речиси сите велосипеди. Поставувањето на тркалото веднаш ќе го претвори велосипедот во електричен паметен велосипед кој може да се вози со брзина од 32 до 48 километри на час, а батеријата се полни додека возите по надолнина или забавувате, јавува Huffington […]

Прочитај повеќе