Иако развивањето македонски игри сѐ уште е во почетните фази, полека почнува да се забележува понуда од квалитетни игри со кои може да се пофали и нашата држава. Поголемиот дел од македонските тимови, спартански се соочуваат со сè што ќе им биде фрлено и произлегуваат како ултимативни победници, со игри кои се вдомуваат во компјутери […]

Прочитај повеќе

Не е никаквата тајна дека сме огромни фанови на Sonder. – епизодна игра од македонското студио КАМАi МЕДИА. Од 21 до 24 септември, илјадници гејмери од целиот свет ќе можат дополнително да се запознаат со играта преку десеттиот британски настан EGX. Имено, Sonder и уште седумнаесет други игри се дел од Leftfield колекцијата, добро познатата платформа […]

Прочитај повеќе

Кои настани и новости ја одбележаа гејмерската индустрија неделава? Добредојдовте во најновиот извештај за вашето омилено хоби, триесет и второ издание. Sonder., македонската научно фантастична авантура уште во првата недела исфрли три последователни закрпи кои не само што го подобруваат квалитетот на севкупното искуство туку и зборуваат за посветата на Kamai Media. Нашите првобитни впечатоци […]

Прочитај повеќе

Ако некоја игра покажува дека светот не се врти околу вас, тоа е Sonder. Замислена како приказна без главни ликови, Sonder. е зачеток на преубава дигитална одисеја која зрачи од потенцијал кој допрва треба да се оплеменува. За една игра која е дел од раниот пристап на Steam, тоа е единственото нешто што би можеле […]

Прочитај повеќе

Кои настани и новости ја одбележаа гејмерската индустрија неделава? Добредојдовте во најновиот извештај за вашето омилено хоби, триесет и прво издание. Sonder., првата македонска ААА игра започна со предвремени нарачки преку нивниот дигитален фронт. До 8 мај, за кога е предвидено излегувањето на првата епизода како дел од раниот пристап на Steam програмата, секоја нарачка со […]

Прочитај повеќе

Оваа епизода на GG.mk е супер интересна, не само затоа што е 100 епизода, туку и поради првиот поглед на Sonder. Гостин преку Skype во епизода е Петар Котевски, основачот на KAMAi Media. Секако има повеќе информации за играта, и иако има и по некој спојлер. Покрај ова GG.MK ги презентираа и Outlast 2 и […]

Прочитај повеќе

По добро или лошо, месецот мај ќе биде запаметен со мал број ААА игри, но еден куп симпатични инди наслови кои ќе се натпреваруваат за вашето внимание. Па така, откако ќе ги проверите потенцијалите на долго-очекуваната Prey, нурнете се во нашата прва македонска ААА игра во епизоди – Sonder. Никако не застанувајте тука и освојте […]

Прочитај повеќе

Кои настани и новости ја одбележаа гејмерската индустрија неделава? Добредојдовте во најновиот извештај за вашето омилено хоби, триесетто издание. Во чест на триесеттиот извештај за гејминг новости (уредничка забелешка: огромна благодарност до Мартин за макотрпната работа), IT.mk наградува тројца читатели со една од следниве три игри: Far Cry 3: Blood Dragon (uPLAY) – FPS акција која […]

Прочитај повеќе

По неколку години напорна работа, конечно одлична вести од Kamai. Sonder Episode One, првиот AAA македонски наслов е подготвен и влегува во рана фаза на 8 мај. „Веќе неколку години работиме напорно на концептот, технологијата и содржината на играта. Mногу сме возбудени што можеме да ја покажеме на луѓето и да прибереме мислења и сугестии за […]

Прочитај повеќе

Startup Macedonia и Seavus Incubator ги повикуваат сите стартапи од цела Македонија на стартап дружење во вторник, на 07.02.2017! Oвој настан е дел од Startup Europe Week – Skopje 2017, кој се одржува низ цела Европа во втората недела на февруари. „Време е да им дадеме глас и на стартапите од другите градови, не само […]

Прочитај повеќе

KAMAi Media вели дека се блиску до објавување на својата првата игра. Петар Котевски, основачот на студиото, најави дека се се поблиску до своето демо. Новото видео „Development Diary: Who are you?“, покрај нови снимки од гејмплеј не запознава и со програмерите, уметниците и дизајнерите и нивната инспирација зад проектот. Видеото означува почеток на периодот […]

Прочитај повеќе

Sonder е игра без главни ликови, без негативци. Само избори. Научно-фантастичната авантура на битолското студио Kamai Media е малку поразлична игра во која играчот е слободен и охрабрен да преземе контрола врз други ликови за да ја креира приказната од нова гледна точка. Идејата зад ваквиот наратив е да се покаже дека еднa индивидуа, или […]

Прочитај повеќе