Microsoft имаше полни раце работа оваа недела. По веста за купувањето на LinkedIn, на презентацијата на големиот гејминг саем Е3, компанијата најави две нови конзоли – Xbox One S и Project Scorpio. Sвезда на презентацијата е Project Scorpio, што е следниот чекор на Microsoft на пазарот за конзоли и виртуелна реалност. Конзолата доаѓа на крајот на […]

Прочитај повеќе

Конечно започна најголемиот саем на видео игри годинава – Е3 expo 2011. Годинава прес конференциите можете да ги следите истовремено со присутните во халата на некои од медиумските партнерите на Е3. Закажана за 18:30 прес конференцијата не доцнеше ни една минута. На самиот почеток беше презентирана Call of Duty: Modern Warfare 3.

Прочитај повеќе

Виртуелен лик кој може да препознае емоции, видео игри која реагира на движење на телото наместо џоистик или тастатура, еден џоистик за 3Д движења… овие револуционерни нешта беа промовирани деновиве на Еlectronic Entertainment Expo или Е3 саемот, кој траеше од 2 до 4 Јуни. На саемот секоја година се промовираат најновите нешта во гејминг индустријата […]

Прочитај повеќе