Нeoдговорноста на дел од берзите и веб складишта на крипто-валутите можеби ќе бидат причина зошто истите да не бидат разгледувани како сериозно платежно средство. Decentralized Autonomous Organization, или DAO, остана без 3,7 милиони од нивната крипто-валута ether, во вредност од 79 милиони долари. Ether e крипто-валута која е конкурент на bitcoin, и DAO ги користеше […]

Прочитај повеќе

Јапонија не само што ќе ја регулира трговијата со биткоини, туку ќе започне со оданочување на овие дигитални трансакции. Правилата кои ќе бидат поставени за оваа крипто-валута ќе важат и за сите слични монети во иднина, јавува Nikkei. Регулацијата е делумно предизвикана од банкротот на берзата Mt.Gox која во хакерски напад загуби 850.000 биткоини или […]

Прочитај повеќе

Трговијата на биткоини во Македонија е незаконска, вели гувернерот на Народна банка на Македонија, Димитар Богов, во интервју за Капитал. Неговата изјава доаѓа откако платформата за тргување FXLider им дозволи на македонски корисници да тргуваат со биткоините, чија променлива вредност деновиве е околу 800 долари. Пред година дена еден биткоин чинеше само десетина долари. Г. […]

Прочитај повеќе

Марк Андрисен, oсновач на првиот прелистувач Netscape и инвеститор во фондот Andreesseen Horowitz, со чии пари се стартувани куп познати компании во Силициумската долина како Box, Facebook, Twitter, Skype, FiftyThree, Foursquare, IFTTT и многу други, во гостинска колумна во New York Times јавно ги поддржа биткоините, објаснувајќи ја дигиталната валута како „пробив во компјутерските науки“ […]

Прочитај повеќе

Иако првата автоматска машина за издавање на биткони е инсталирана во музичка продавница во Хелсинки, сепак Финската централна банка вели дека дигиталната валута биткоин не се пари, ниту пак можат да се користат за електронско плаќање, пренесува Bloomberg. За Финска, биткоините се „добра“. „Според дефиницијата за официјална валута, како што е според законот, тие не […]

Прочитај повеќе

Со само еден потег, вредноста на дигиталната валута биткоин падна за 50 отсто, на 540 долари. Падот го предизвика објавата дека најголемата кинеска берза BTC престана да прифаќа јуани поради новодонесениот закон против биткоините, известува Guardian. BTC престана да врши трансакции со јуани бидејќи компанијата која беше посредник во плаќањето YeePay поради законите во Кина […]

Прочитај повеќе

Дали сте посакале да фармате биткоини? Безбедносната компанија Malwarebytes предупредува дека можеби веќе копате во дигиталните рудници, иако не го знаете ова. Компанијата вели дека пронашла софтвер кој речиси половина од процесирачката моќ на компјутерот ја користи за собирање биткоини. Софтверот се маскира како еден куп непожелни и здодевни тулбари на вашиот прелистувач или агенти […]

Прочитај повеќе

Bitcoins.com е нов информативен сајт на една од најголемите берзи за биткоини, Mt.Gox, чија целе е да ги објасни предностите на се популарната дигитална валута која стигна до рекордна вредност од 1.000 долари, иако пред нешто помалку од година дена беше под сто долари. Иако страната е информативна, и засега се чини дека не навлегува […]

Прочитај повеќе

Е-Sport Entertainment Association (ESEA) од Калифорнија е казнета со 1.000.000 долари бидејќи ги злоупотребила компјутерите на 14.000 корисници за собирање на биткоини. Компанијата успеала во период од две недели да собере 30 дигитални монети кои сега вредат околу 17.000 долари, јавува Wired. ESEA овозможува организира натпревари во Counter-Strike за играчите, на кои им нуди „anti-cheat“ […]

Прочитај повеќе

Дигиталната валута биткоин достигна вредност од 267 долари за еден биткоин, што е највисока размена досега. Успешното закрепнување на валутата доаѓа еден месец по апсењето на основачот на црниот пазар Silkroad, кое сериозно ја намали нејзината вредност. Биткоин е децентрализирана виртуалната валута на која често се гледа како нов тип на пари. Дигиталниот токен со […]

Прочитај повеќе

Следната недела ќе проработи првиот биткоин банкомат во светот. Локацијата на банкоматот ќе биде во центарот на Ванкувер, во Канада, а идејата е на неколку ентузијасти. Основач на компанијата која е сопственик на банкоматот е Мајкл Деметер, јавува Wired. Биткоин е нова децентрализирана електронска валута за која може да прочитате повеќе тука. Корисниците на банкоматот […]

Прочитај повеќе