Германската канцеларка Ангела Меркел смета дека е од исклучително важност за Европа да развие сопствено производство на батерии, пренесе Reuters. Ова ќе обезбеди безбедна иднина за автомобилската индустрија во Европа. Со оглед на тоа дека дел од најголемите производители на автомобили се во Германија, заложбата на канцеларката најверојатно не е изненадување. Сепак снабдувањето со батерии […]

Прочитај повеќе

Германската канцеларка Ангела Меркел е против зачувување на интернет неутралноста. Наместо еднаков интернет за сите услуги дигиталната економија треба да имаат предност пред другите, вели канцеларката на Digitising Europe конеференцијата во Берлин. „Интернет кој е пријателски кон иновации е Интернет кој гарантира доверливост за специјални услуги. Овие услуги можат да се развиваат само доколку се […]

Прочитај повеќе

Германската канцеларка Ангела Меркел, чиј приватен телефон беше прислушуван од NSA, предлага борба против масовното шпионирање со креирање на Европска мрежа. Се очекува ова да биде едена од темите на разговорите неделава на средбата со францускиот претседател Франсоа Оланд. Според очекувањата, г. Оланд, и самиот критичар на активностите на американските власти, ќе ја поздрави соработката […]

Прочитај повеќе

El Mundo вели дека американската Национална агенција за безбедност (NSA) прислушувала 60 милиони телефонски повици во Шпанија во 30 дневен период во декември, 2012-та година. Сличен извештај беше објавен и претходно за 70-те милиони прислушувани телефонски повици во Франција, што го натера францускиот претседател Франсоа Холанд да му се јави на американскиот колега Барак Обама. […]

Прочитај повеќе

Националната агенција за безбедност на САД, NSA, прислушувала телефони на 35 лидери од целиот свет, јавува Guardian. Агенцијата започнала да ги мониторира телефонските разговори откако ги добила телефоните од еден службеник во друга владина агенција, покажуваат документите кои ги објави поранешниот аналитичар на CIA, Едвард Сноуден. Информацијата доаѓа заедно со меморандум од 2006 година на […]

Прочитај повеќе

Американските власти „со години“ го прислушувале телефонот на германската канцеларка Ангела Меркел, пишува Der Spiegel. Извештајот вели дека германските власти собрале доволно информации за да се соочат со американските колеги. Националната агенција за безбедност на САД, NSA, е вмешана во скандали за прислушување на онлајн сервисите и интернационалните организации, откако поранешниот аналитичар на CIA, Eдвард […]

Прочитај повеќе