По подолго време Apple надградува две верзии на iPad таблетот. iPad Air и iPad mini ќе добијат надградба на хардверот. Новиот iPad Air доаѓа со A12 процесор, што придонесува за 70% подобри перформанси и 50% подобри графички перформанси. Подобрите перформанси не доаѓаат со промена на дебелината, па и новиот iPad Air е ултра тенок. Дополнително […]

Прочитај повеќе

Oткако ги претрка на пазарот на паметни телефони, Samsung сега се обидува да ги стигне 70-те милиони испрачани Аpple iPad-и. Samsung, кој има вкупно 10 таблет компјутери на пазарот, испорачани во 40 милиони парчиња, својата шанса ја гледа во Galaxy Tab S кој е потенок и полесен од iPad Air. [youtube]qwpfT9jtsMk[/youtube] Првите рецензии се одлични. […]

Прочитај повеќе

Иако The Right Тablet е наменета да го промовира првиот таблет компјутер на Nokia, Lumia 2520, сепак финската компанија речиси во целата реклама го исмева iPad. Доколку сакате да го видите Nokia 2520 ќе треба да причеката до последните 20 секунди од рекламата. Споредбите со iPad Air не се експлицитно наведни во оваа реклама, но […]

Прочитај повеќе

Љубопитниот тим на iFixit кои не можат да сочуваат уред повеќе од еден ден, го расклопија најновиот и најтенкиот таблет компјутер од Apple, iPad Air. Уредот доби пофалби за своите моќни перформански со 80% подобрувања од претходната генерација iPad 4, благодарение на A7 процесорот кој е ист како на новиот iPhone 5S, но е за […]

Прочитај повеќе

Од ноември ќе може да се купи iPad Mini со Retina дисплеј и нов, потенок iPad Аir. Сепак помалиот 7,9-инчен таблет компјутер го привлече вниманието со својот екран со 2048×1536 резолуција, како и поголемата верзија. Според Apple, Retina-та за iPad Mini била една од најбараните опции од корисниците, што е и не е за изненадување […]

Прочитај повеќе