Аpple денеска во Сан Франциско го претстави новиот iPad. Oва е трета генерација таблет компјутери за две години од компанијата од Купертино кои го освоија светот, продавајќи се во десетици милиони примероци, додека конкуренцијата збунето се обидува да претстави барем нешто доволно добро за да се спротистави на овој револуционерен уред. Новиот iPad (Apple го […]

Прочитај повеќе

Овој пат гласините беа точни. Apple најави дека ќе одржи настан во март, за време на кој ќе го открие новиот iPad 3. Поканите веќе се пратени и според нив, настанот ќе започне од 10:00 саат, точно една недела од сега, т.е. 7 март, 2012 вo Yerba Buena Center for the Arts во Сан Франциско. […]

Прочитај повеќе

Вредноста на Apple порасна за 100 милијарди долари по починувањето на Стив Џобс. Сега Apple вреди 456 милијарди долари што е повеќе од целокупната вредност на Microsoft и Google заедно. Ова се случува во период кога акциите на Google паднаа 9 отсто последниот месец, а на Microsoft заработката од оперативниот систем Windows опадна за 6 […]

Прочитај повеќе

Apple ќе има настан во првата недела од март на кој се очекува да ја претстави третата генерација на својот таблет компјутер, iPad 3, пишува АllThingsD повикувајќи се на анонимни извори од компанијата. Настанот треба да се одржи во Сан Франциско, во центарот за уметност Yerba Buena каде Apple вообичаено ги одржува своите настани. Најверојатно […]

Прочитај повеќе

Новата iOS 5.1 бета 3 верзија, која Apple ја сподели со програмерите, открива дека новиот iPad таблет, заедно со подобар процесор, ќе го има и личниот асистент Siri. Во бета верзија на мобилниот оперативен систем е додадена нова секција во менито за тастатурата во кое се опишува за дикцијата и приватноста. Во таа секција се […]

Прочитај повеќе

Мелницата на гласини кулминираше пред официјалната презентација на iPhone 4S, со фантастични предвидувања дека iPhone 4S ќе биде поѕирен до некои по нормални шпекулации дека iPhone 4S ќе има поголем 4-инчен екран и некои точни претпоставки како тоа дека новиот iPhone ќе има 1080p HD камера и гласовен асистент сега познат (или позната) како Siri. […]

Прочитај повеќе

И покрај големиот број на шпекулации дека следната генерација на таблет компјутерот на Apple, iPad 3 ќе биде лансиран оваа година, аналитичарот Марк Московиц од компанијата J.P. Morgan излезе со став дека овој производ ќе се појави на пазарот во 2012. Според извештајот на Московиц наменет за клиенти стои дека во изминатиот период се појавиле […]

Прочитај повеќе

Apple од своите азиски партнерти нарача разни хардверски компоненти за да состави тест верзија на новиот iPad до октомври, пишува Wall Street Journal повикувајќи се на извори блиски до компанијата. Според изворите, Apple нарачал дисплеј панели и процесори за третата генерација на таблет компјутерот кој се очекува да се појави во првите месеци од 2012 […]

Прочитај повеќе

Секој ден излегуваат нови гласини поврзани со излегувањето на најновиот Apple производ, iPhone 5. Овој пат, DigiTimes известува дека Apple ја најмиле тајванската компанија Pegatron да испорача 10 милиони iPhone 5 телефони. Според ненаведени извори оваа бројка ќе биде испорачана во септември, што би значело дека iPhone 5 би требало да се појави на пазарот […]

Прочитај повеќе