Ограничениот напредок на хардверот е една од главните причини за недостатокот на нови модели, па во последно време Windows 10 е главна рекламна точка за најголем дел од продажбите на лаптоп компјутерите. Но, во сериозна потреба од подновување се и компјутерите на Apple. Дел од компјутерите кои ги продава Apple не се променети најмалку две […]

Прочитај повеќе

Поминаа 30 години од кога Apple ја објави епската реклама во 1984-та година, најавувајќи го Macintosh. Како што напрадување развојот на ИТ, така и персоналниот компјутер доживеа еден куп промени за денес да биде еден од помоќните компјутери со поуникатен дизајни. Но, и покрај сите редизајни, Mac останува како што беше првично замислен – едноставен […]

Прочитај повеќе

Германскиот хакер Sascha288 сподели интересни фотографии од неговиот проект DIY Hackintosh. Цената на компонентите кој не спаѓаат во комјутерски хардвер е околу 60 долари, а целиот компјутер е сместен во канта за ѓубре наместо куќиште. Иако хардверот не e толку импресивен и моќен како вистинскиот Mac Pro, импровизираната верзија има i3-процесор, Radeon 7750, SSD и […]

Прочитај повеќе

Mac Pro конечно по пауза од речиси села година повторно се враќа во Европа. Забраната беше дел од новата европска легислатива, а претходниот модел на Mac Pro не ги задоволуваше условите кои ги поставија европските законодавци. Новиот Mac Pro по се изгледа ги задоволува стандардите и повторно може да се најде во продавниците на државите […]

Прочитај повеќе

Apple објави дека новиот Mac Pro со цилиндричен дизајн излегува во продажба. Компјутерот доаѓа со четири јадрен процесор Xeon E5 на 3.7 GHz, RAM до 64 GB и комбинација на две AMD Fire Pro во Crossfire со расположива меморија до 6 GB. Претпродажбата на MacPro започнува од денес, а веста на својот профил ја пренесе […]

Прочитај повеќе

Koга Apple го престави Mac Pro, дизајнот на десктоп компјутерот не остави без зборови. Секако дека очекувавме компјутерот, достапен од декември за 3.000 долари, да биде моќно чудовиште, но бевме изненадени од креативено склопените компоненти во цилиндрично куќиште. Проблемот со таа креативност, вели Apple, е што морале да најдат поразличен процес на производство на алуминиумскиот […]

Прочитај повеќе

Според извори на порталот AllThingsD, Apple на 22 октомври ќе одржи настан на кој ќе ги претстави новите iPad, Mac Pro и новата верзија на оперативниот систем, OS X 10.9 Maveric. Ова не е првпат AllThingsD да добиваат информации за настани од Apple, па со оглед на досегашните случувања, може слободно да им се верува […]

Прочитај повеќе