По се изгледа е речиси, ако не и сосем невозможно жителите на САД кои сметаат дека се прислушувани да поведат судска парница против Националната агенција за безбедност (NSA). Причината за ова што тужителот треба да докаже дека е следен, но, доказ дека NSA прислушува е практично невозможно да се добие, пишува Wired. Проблемот со судската […]

Прочитај повеќе

Контроверзната италијанска компанија Hacking Team преку медијатор им го презентирала својот шпионски софтвер на македонските власти во октомври 2014 година, според наводни и украдени имејл пораки, објавени на Wikileaks. Италијанската компанија e позната во светот како креатор на софтвер кој пробива енкрипција и ја следи интернет комуникацијата, и е означена од организацијата Репортери без граници […]

Прочитај повеќе

Украдени се околу 400 GB детали од италијанската безбедносна компанија, Hacking Team, која продава софтвер за прислушување и следење на интернет комуникацијата на државите ширум светот. Компанијата продавала софтвер за следење на комуникацијата на, наводно, 50-тина клинети од 30 земји, меѓу кои Германија, Италија, Јужна Кореја, Шпанија, Русија, Колумбија, Чиле, Судан, Нигерија, Египет, Саудиска Арабија, […]

Прочитај повеќе

Facebook ги следи сите! Корисниците кои немаат Facebook профил, корисниците кои се одлогирани, па дури и корисниците кои експлицитно одбрале да не бидат следени, јави Guardian. Обвинувањето доаѓа од истражувачите од Центарот за интер-дисциплинарно право и технологија ICТ и Катедрата за компјутерска безбедност и индустриска криптографија Cosic од Универзитетот Лувен, Белгија. Резултатите од студијата се […]

Прочитај повеќе

„Драги претплатници, вие сте регистрирани учесници на масовни протести“. Оваа SMS порака беше испратена од украинските власти до мобилните корисници кои се наоѓаа во близина на насилните протести во Украина, на кои денес беа пријавени и првите две жртви по обидот на полицијата да ги растури камповите на демонстрантите. Немирите се резултат на строгите закони […]

Прочитај повеќе

Во подготовките на Русија за Зимските олимписки игри спаѓа и систем за следење на мобилни и интернет комуникацијата на атлетичарите и публиката, кој, според Guardian, е именуван како „PRISM на стероиди“. Документите до кои дојде весникот, со помош на руските истражувачки новинари Андреј Солдатов и Ирина Бороган, откриваат дека руските безбедносни служби FSB инсталирале телефонски […]

Прочитај повеќе