Иако Зимските олимписки игри во Сочи се настан во кој се слави мирот и меѓународната соработка, сепак не треба да се биде наивен и да се верува дека руските власти и Владимир Путин ќе седат мирни по откритието дека американската NSA го шпионира интернетот. Уште пред да започнат игрите – тие стартуваат на 7-ми февруари […]

Прочитај повеќе

Од утре, 7-ми до 21 февруари, започнуват Зимските oлимписки игри во Сочи. За да може да го следите целиот настан, Samsung ја претстави Sochi 2014 WOW апликацијата која ги сите информации од олимписките игри, и која им овозможува на публиката да го персонализира своето искуство, велат од Samsung Electronics. Sochi 2014 WOW известува за распоредот […]

Прочитај повеќе

Се сеќавате на забавниот филм Cool Running од деведесетите во кој јамајкански тркачи се натпреваруваат во зимски спортови? Филмот е всушност направен по вистинска приказна за јамајканскиот тим за боб санкање, кој, по неколку настапи на различни Олимпијади, ќе настапи и на овогодинешната во Сочи. Но, иако се квалификуваа за Олимписките игри, нивниот настап остана […]

Прочитај повеќе

Рускиот олимписки комитет нема намера да им дозволи на новинарите целосно да ги користат предностите на новите технологии на Зимските олимписките игри во Сочи. На новинарите им е забрането да снимаат видео преку мобилен телефон со сервиси како Vine, Instagram или YouTube со казна за забрана за пристап на стадионите. Единствено дозвола за пренос ќе […]

Прочитај повеќе

Во подготовките на Русија за Зимските олимписки игри спаѓа и систем за следење на мобилни и интернет комуникацијата на атлетичарите и публиката, кој, според Guardian, е именуван како „PRISM на стероиди“. Документите до кои дојде весникот, со помош на руските истражувачки новинари Андреј Солдатов и Ирина Бороган, откриваат дека руските безбедносни служби FSB инсталирале телефонски […]

Прочитај повеќе