Годината заврши со обвинувања од страна на САД, а упатени до Русија дека земјата со хакирање на клучни системи и сервери на партиите во САД се обидела да влијае на резултатот од претседателските избори на кои победи Доналд Трамп. Во текот на 2017-та најавени се проверка за малициозен софтвер по енергетските капацитети во САД. Електрична компанија […]

Прочитај повеќе

Лажни вести за експлозија на фабрики за хемикалии и природен гас во Колумбија, епидемија на ебола во Атланта, убиство на афроамериканка од полицијата се дело на Internet Research Agency, вели New York Times. Теориите дека властите користат трол фарми за пропаганда ги потврди Људмила Савчук, или руска верзија на Едвард Сноуден. Тој открива дека постои […]

Прочитај повеќе

Група од околу 400 руски пропагандисти има една и единствена цел. Тие треба преку друштвените мрежи да шират пропаганда и да го бранат и величаат претседателот на Русија, Владимир Путин, преку објави на лажни постови, јави британскиот Express, повикувајќи се на податоци кои ги објавија поранешни вработени. „Можете да се преправате дека сте домаќинка која […]

Прочитај повеќе

Mail.ru со трансакции на акции вредни 1,47 милијарди долари, стана нов сопственик на руската друштвена мрежа Vkontakte, популарно наречена „руски Facebook“. Компанијата од порано е сопственик на 52 отсто од акциите на друштвената мрежа, па по последната аквизиција Mail.ru сега е единствен сопственик на двете најголеми руски социјални мрежи VKontakte и Odnoklassniki. Тоа што можеби […]

Прочитај повеќе

До пред десеттина години, немавме баш многу избор што да правиме кога ќе не изнервираат политичарите. Бидејќи молчењето не доаѓа во предвид, остануваа или празните трибини на стадионите или викање пред телевизорот. За среќа времињата се променија, дојде нов бран на развивачи на видео игри, кои не мислеа дека е непригодно ако дел од нервозата […]

Прочитај повеќе