Брајсон Гарднер, Џосеп Фишер и Брајан Сендер се поранешни инженери на Apple кои ја напуштија компанијата за да креатори паметен ретровизор и аларм, кој Recode го нарече „Nest за автомобили“. Иако технологијата денес овозможува ретровизорот и останатите куп делови да имаат современи сензори, и да го направат возењето да биде побезбедно и поедноставно, ретко која […]

Прочитај повеќе

Ford работи на паметен автомобил кој ќе може да ги чита податоците и самостојно да ја адаптира брзината според ограничувањата на знаците кои се покрај патот, јави ВВС. Активирањето на технологијата се прави преку воланот, а при нагло притискање на педалата за забрзување се прекинува автоматското регулирање на брзината. Чекор понатаму, автомобилите во иднина треба […]

Прочитај повеќе

Заситувањето на светот со паметни телефони и таблет компјутери гo тера Apple да бара нови пазари, но не за своите уреди, туку за своите идни инвестиции како паметни автомобили, јавува SF Gate. Според шпекулациите, Адријан Перица, одговорниот за аквизиции во Apple, имал средба со извршниот директор на Tesla Motors, Елон Маск, на која тема на […]

Прочитај повеќе

Една од компаниите кои на CES 2014 презентираат паметни автомобили е германскиот производител Audi, кој ги тестира своите возила во градско возење на улиците на Берлин. Од своите искуства Audi ќе се обиде на своите корисници да им понуди нешто повеќе од конкурентите кога е во прашање вистински паметен автомобил кој може да го следи […]

Прочитај повеќе

Nissan ќе ги претстави своите автономни возила до 2020 година. Компанијата е подготвена да започне со тестови на возилата, а како прва дестинација ја избра Јапонија. Дозволата која им ја издадоа јапонските власти е прва од ваков тип во земјата. Автомобилот кој ќе се користи во тестирањето е електричниот Nissan LEAF, се разбира, со додадена […]

Прочитај повеќе