Nexus 5 наскоро ќе биде достапен и во црвена варијанта, не само во црна и бела. Но, овој модел ќе биде достапен на корисниците во државите кои Google Play го испорачува телефонот. Цената на Nexus на Google Play е 349 и 399 долари за 16 и 32 GB верзии, додека во Македонија Nexus 5 e […]

Прочитај повеќе

Блогот кој расклопува се што ќе им дојде во раце, а најчесто тоа се најновите телефони и таблет компјутери, iFixit, го расклопи и најновиот уред на Google, Nexus 5 со Android KitKat. Tелефонот има 5-инчен Full HD екран со 1920×1080 резолуција, 2,25 GHz Snapdragon процесор, 2 GB RAM и 8 пиксели камера, и доаѓа со […]

Прочитај повеќе

Google и официјално го презентираше новиот Nexus уред. Како што веќе беше познато, Nexus 5 како и претходникот повторно е од LG, и е првиот телефон кој ќе доаѓа со новиот оперативен систем Android 4.4 KitKat. Речиси сите шпекулации кои излегоа изминативе неколку месеци се точни, телефонот фоаѓа со 5-инчен (4,95) екран и супер моќниот […]

Прочитај повеќе

Додека сите љубители на Android оперативниот систем се во исчекување на официјалната најава за новиот Nexus паметен телефон, некои посетители на Google Play неочекувано го гледаат Nexus 5 како достапна опција, пренесува Engadget кои потенцира дека само мал дел од корисниците во листата го добиле Nexus 5. Google сега ја има поправено грешката и сите […]

Прочитај повеќе

Јужно корејската компанија LG повторно е прв избор на Google кога се во прашање Nexus телефоните. Извор на шпекулациите за повторната соработка на компаниите е Федералната комисија за комуникации (FCC) на САД, која објави документи поврзани со партнерството. Новиот уред LG-D820 наликува на Nexus 4, а порталот Droid-Life забележа дека речиси идентичен уред, неодамна „протече“ на […]

Прочитај повеќе