Швајцарскиот производител на часовници Tag Heuer започна соработка со Google и Intel за изработка на Android часовник. Компанијата е позната по луксузни производи, а и паметниот часовник нема да биде исклучок. Компанијата се одлучи да креира само хардвер, а оперативниот систем да го остави на оние кои се повешти во ова. „Има два оперативни ситеми: […]

Прочитај повеќе

Кинескиот производител Shanda/Geak кој важи за еден од водечките технички компании во Кина, го претстави својот нов паметен часовник Geak 2. Часовниците не само што изгледа одлично, туку за разлика од речиси сите конкуренти можат да издржат до 18 дена помеѓу полнењата на батеријата. Сепак овие 18 дена помеѓу полнењата се доколку часовникот е постојано […]

Прочитај повеќе

Од Google Glass до паметни часовници, алки, па и паметни маици… Овие нови преносни уреди моментално се најинтересната технологија на пазарот, но иако не може да им најдеме секојдневна примена, сепак тие се веќе прифатени од разните индустрии. Прва компанија која ги воведе алките за броење на чекорите за своите вработени е BP America. Станува […]

Прочитај повеќе

Google додаде Android Wear оддел за апликации за паметните часовници во Play Store, па сите корисници кои се одлучени да купат Samsung Gear Live, LG G-Watch или Moto 360 ќе можат да ги преземат апликациите. Засега станува збор единствено за триесетина апликации за паметните часовници, но без сомневање со излегувањето на уредите бројот на апликации […]

Прочитај повеќе

Google на I/O ја претстави новата верзија на Android, наречено едноставно L. Се работи за пробна верзија наменета првин за девелоперите да ја тестираат, и штом ќе биде готова да биде пласиран како универзален оперативен систем за сите Android телефони, таблет компјутери, па дури и за автомобили и телевизиски сервиси. Ова е светот кој Google […]

Прочитај повеќе

Најголемата продавница во светот Amazon додаде дел за преносни комјутери кој е наречен Wearable Technology. Во новиот дел ќе бидат сместени паметните часовници, паметни очила, камери како GoPro, уреди за следење на виталните знаци и фитнес паметни уреди. Иако некои од уредите се достапни веќе неколку години корисниците дури сега започнуваат да ја забележуваат поради […]

Прочитај повеќе

Од Facebook, Тwitter, Instagram, Pinterest и имејл до игри, фитнес и финансиски апликации, видео, музика до Skype, Whatsapp и Viber…

Прочитај повеќе

Паметните часовници можеби се преносни компјутери на иднината, но барем засега или премногу наликуваат на пластични играчки или се помалку функционални. Ова го натера Габор Балог од Унгарија да креира сопствен концепт на паметен часовник, кој не само што ќе биде функционален, туку ќе биде и со допадлив дизајн. Според замислата часовникот ќе се поврзува […]

Прочитај повеќе

Google најави дека SDK за преносните уреди доаѓа наскоро, а може да го очекуваме во следните две недели. Ова ќе им овозможи на сите програмерите да развиваат Android апликации за преносните уреди како паметните часовници и алки. Најавата доаѓа од Сундар Пичај на конференцијата South by Southwest. „За две недели ќе излезе првиот SDK за […]

Прочитај повеќе

Иако паметните часовници засега имаат улога само како “продолжена рака” на паметните телефони, поради својата природа нудат многу повеќе можности. Како и кај телефоните, иднината на паметните часовници зависи воглавном од апликациите кои ќе бидат на нив. Sony Smartwatch 2, Samsung Galaxy Gear, Pebble се дел од веќе претставените часовници, а на големо се зборува […]

Прочитај повеќе