(Oва е гостински пост на Нина Николиќ. Нина е стартап ентузијаст и автор на новиот блог #StartupSelfie во кој објавува интервјуа со регионални стартапи.) Откако се вклучив во стартап заедницата мој најголем сон е да поминам некое време во Силициумската долина, да го истражам Сан Франциско и да видам каде се раѓа „стартап магијата“. Оваа пролет еден од експертите од #SwissEP […]

Прочитај повеќе

Безжичното полнење не е новост, и веќе повеќе производители се обидоа да го имплементираат во своите телефони. За жал, ниту еден од досега во целост не ги исполнува очекувањата. Иако уредите се бежични сепак мора да стојат на подлога, која истовремено може да полни само еден уред. Pi Charging e стартап кој излегува од MIT, […]

Прочитај повеќе

Иднината на автомобилите е во автономијата и можноста за изнајмување на превоз како услуга. Германскиот производител Volkswagen ја претстави својата нова компанија Moia. Компаниајта е со седиште во Берлин и ќе биде фокусирана на сервиси за пренос на патници. „MOIA е посебна компанија која е дел од Volkswagen групацијата. Ќе развива и продава сопствени услуги […]

Прочитај повеќе

PageCloud е нов сервис кој може да го поремети веб-дизајнерскиот свет. Сервисот беше презентаран на TechCrunch Disrupt и е еден од финалистите кои се во трка за главната награда, а се работи за технологијата кој преку облак нуди едноставно креирање и промени на сајтови. PageCloud овозможува едностави промени и креирање на нови веб страни преку […]

Прочитај повеќе

Во текот на завчерашниот ден во Сан Франциско се одржа TechCrunch Disrupt, настан на кој беа претставени нови компании и идеи, а се водеше и дискусија помеѓу разни основачи на компании, инвеститори и говорници кои зборуваа за проблемите со кои се соочува новата економија. Еден од говорниците беше и Мајкл Моритз, инвеститор во Sequoia Capital, […]

Прочитај повеќе