Qualcomm ветува дека следната генерација на полнење за паметни телефони Quick Charge 5, ќе ги полни батериите многу побрзо. За само 5 минути батеријата ќе се наполни до 50 отсто, а за 15 минути ќе имаме полна батерија. Полнењето ќе биде достапно на следната генерација паметни телефони. Qualcomm вели дека ова ќе биде прво полнење […]

Прочитај повеќе

Qualcomm го претстави Snapdragon 768G 5G мобилниот процесор. Станува збор за надградба на процесорот Snapdragon 765G. Најголема предност на процесорот, како и на претходниот е за гејминг. Компанијата успеа да ги подобри перформансите на процесорот за 15 отсто во однос на претходната генерација. Производителот ветува десктоп-квалитет на графика и поддршка за екрани со рефреш од […]

Прочитај повеќе

Qualcomm најави дека наскоро може да очекуваме надградба на нивниот најмоќен процесор Snapdragon 855. Овој пат нема да има „генерациска“ промена туку помала надградба, а надградениот процесор доаѓа под името Snapdragon 855+. Snapdragon 855 е процесор кој се користи во најмоќните телефони, а без сомневање ова ќе биде случај и со надградбата Snapdragon 855+. Секако […]

Прочитај повеќе

Најголемиот производител на процесори за паметни телефони Qualcomm оваа недела го одржува својот настан на кој новинарите и аналитичарите ќе се запознаат со идните планови на компанијата. Можеби очекувано главниот фокус е на технологија која сè уште не е достапна, 5G. Компанијата ја претстави следната генерација на процесори за најмоќните паметни телефони, Snapdragon 855. Процесорот […]

Прочитај повеќе

Не е тајна дека најголемиот производител на процесори за паметни телефони, Qualcomm е во тивка војна со Apple. Досега дел од проблемите беа скриени, но веќе не. Qualcomm го обвини Apple дека ги споделувал податоците од нивните процесори со Intel. Двете компании наскоро ќе се појават пред Врховниот суд во Калифорнија, јави CNBC. Според судскиот […]

Прочитај повеќе

Qualcomm ја најави следната генерација на мобилни процесори за уреди од средна и средна пониска класа. Претходниците на Snapdragon 632, 439 и 429 се помеѓу најпродаваните процесори за мобилни уреди. Ова можеби и не треба да не изненади со оглед на тоа дека Qualcomm речиси и нема конкуренција на овој пазар. Токму 600 серијата е […]

Прочитај повеќе

Производителот на чипови Qualcomm претстави нов процесор. Иако традиционално производителот се поврзува со процесори за паметни телефони, новиот процесор доаѓа за компјутери. Компанијата процесорот го претстави заедно со Samsung на Computex. Snapdragon 850 е наменет за Windows 10 Always Connected компјутерите и треба да биде замена за процесорите кои се користат во хибридните компјутери. Со ова […]

Прочитај повеќе

Facebook се надева дека наскоро ќе може да обезбеди безжичен интернет за сите. Terragraph нe е новитет, од 2016 ја тестира технологијата во Пало Алто. Сепак новост е дека од 2019 година се најавени тестови надвор од контролирана средина, пренесе PC World. Технолгијата која ќе биде искористена е изработена од Qualcomm. Terragraph е безжична мрежа […]

Прочитај повеќе

Националната безбедност на САД е причина поради која преседателот на САД  ја блокира понудата на Broadcom за купување на Qualcomm. Г. Трамп со претседателски декрет ја стопира продажбата. „Постојат докази кои ме наведоа да верувам дека Broadcom Limited, д.о.о.  под законот на Сингапур, заедно со партнерите, подружниците и филијалите, вклучувајќи ги и вклучувајќи ја Broadcom […]

Прочитај повеќе

Broadcom навистина запна да го купи Qualcomm. Комапанијата понуди над 121 милијарди долари за производителот, додавајќи дека ова е нивна финална понуда, пренесе Reuters. Доколку понудата биде прифатена, купувањето на Qualcomm ќе биде рекордно кога техничките компании се во прашање. Секако, цената која ќе ја плати Broadcom изгледа луда, но двете компании заедно би имале монопол […]

Прочитај повеќе

Европската комисија го казни Qualcomm 1.2 милијарди долари или 997 милиони евра. Високата казна доаѓа поради нарушување на законот на заштита на конкуренцијата. Европската комисија оцени дека Qualcomm надвор од законите му плаќал на Apple за поповолна позиција на пазарот. Qualcomm плаќал милијарди за да ги спречи конкурентите да им продаваат чипови на Apple. Двете […]

Прочитај повеќе

Нов чип од Qualcomm ќе го продолжи времето помеѓу полнењата и ќе го подобри сигналот на слушалките кои користат Bluetooth. Bluetooth технологијата постои повеќе од 15 години, но дел од техничките недостатоци сè уште не се надминати. Секако технологијата постојано се надградува, а новиот чип е уште еден чекор. QCC5100 Low Power Bluetooth SoC ја зголемува […]

Прочитај повеќе